Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Souboj dvou světových orchestrů

Česko

Pomyslnou soutěž mezi evropskými a americkými orchestry by letos na Pražském jaru vyhrála Evropa. A to jak díky anglické Akademii sv. Martina v polích, tak díky Symfonickému orchestru Bavorského rozhlasu, který v Praze vystoupil v neděli. Ač jde o rozhlasové těleso založené až po 2. světové válce, dlouhá léta si drží úroveň tradičních filharmonických orchestrů. Hlavním dílem jejich vystoupení byla Schubertova „Velká“ symfonie C-dur, kterou dvaaosmdesátiletý dirigent Herbert Blomstedt přednesl v živých tempech a s mladistvou vitalitou. Nebál se patetických vrcholů a zvuk orchestru se opíral o mocnou kontrabasovou skupinu, měkce zpěvné pasáže houslí – ale i o výborné hráče na dechové nástroje. Když tu byl mnichovský rozhlasový orchestr naposledy, ukázal barvitého a vřelého Dvořáka a bylo příjemné si představit, že zde zanechal svou stopu Rafael Kubelík. Schopnost vyměnit velký zvuk za komorní prokázali hráči i v doprovodu cyklu Písně o mrtvých dětech, které velmi dobře přednesl barytonista Matthias Goerne.

Vnitřní bohatství celého provedení bylo asi nejvýraznější devízou proti rovnému zvuku Pittsburského symfonického orchestru s Manfredem Honeckem. Američanům pod taktovkou kultivovaného Rakušana sice nelze vyčítat, že necítí tragiku některých Šostakovičových skladeb a že zkušenost stalinského Ruska je jim stejně vzdálená jako Hvězdné války. Jejich provedení autorovy Páté symfonie skutečně připomínalo spíš efektní filmovou hudbu. A dojem z večera tentokrát nevyvážila ani hvězdná sólistka Anne Sophie Mutterová. Ta zvolila v Brahmsově houslovém koncertu trochu sporné „rozhárané“ pojetí bez potřebné čistoty a technické svrchovanosti. Pro pražské publikum to byl ovšem stále mimořádný zážitek. I když se můžeme ptát, jestli ovace vstoje nevyvolávají hlavně efektní závěrečné minuty skladeb, byly to vzácné příležitosti dotknout se kvality, kterou světové hudební metropole považují za standard.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...