Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soudce pokáral Babišova obhájce, že ironicky komentoval svědka před médii

Česko

  9:53aktualizováno  13:37
U soudu v pátek pokračovalo hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo. Na řadě byly výpovědi někdejšího vedení farmy. Bývalý manažer Tomáš Rak odmítl vypovídat, protože se cítí ohrožen vyšetřováním druhé „reklamní“ větve kauzy. Soudce Jan Šott také pokáral Babišova advokáta Eduarda Brunu kvůli tomu, že ve čtvrtek po jednání pro média ironicky komentoval výpověď svědka.

Soudce Jan Šott začal páteční jednání napomenutím Babišova advokáta Eduarda Bruny, který ve čtvrtek po konci líčení komentoval na chodbě pro média výpověď svědka Jana Bareše. Ten pracoval pro Babiše jako zástupce investora a dozor na stavbě farmy.

Před soudem řekl, že si byl vědom, že farma neměla nárok na dotaci. „Paní Nagyová řekla, že to nějak zařídí. Myslel jsem si, že vyjedná nějakou výjimku,“ uvedl ve čtvrtek Bareš.

Bruna pak na chodbě po konci líčení jeho výpověď okomentoval pro média. Bareš se podle něj těmito věcmi na Čapím hnízdě nezabýval, a vše slyšel pouze z doslechu. Podle Bruny si jeho výpověď také odporovala. „V jeho původní výpovědi řekl, že ho paní inženýrka Nagyová ujistila, že dotaci není problém získat,“ řekl Bruna novinářům.

Jelikož však výpověď Bareše nebyla dokončena, protože si Babišův druhý advokát Michael Bartončík vyžádal kvůli rozsáhlosti výpovědi čas na přípravu, soudce Šotta tento komentář nepotěšil. „Není na místě, aby advokát pro média komentoval, v čem si odpovědi odporují a ironicky komentoval svědka. Pane doktore, takové jednání je nekorektní vůči svědkovi i soudu. Doufám, že se nebude opakovat,“ řekl soudce Šott.

29. září 2022

Exmanažer odmítl vypovídat

Poté už přišla řada na výpovědi svědků. Bývalý manažer farmy Tomáš Rak však vypovídat odmítl. „Opakovaně jsem orgánům poskytl součinnost, ale v dnešní době je situace zcela jiná. Běží trestní řízení, které se týká Čapího hnízda (reklamní větev kauzy) a to se také zabývá obdobím, kdy jsem byl předseda představenstva. Využiji proto svého práva,“ vysvětlil Rak.

Soudce shledal jeho důvody jako oprávněné. Ze zákona mohou svědci odmítnout výpověď, pokud by tím uškodili sobě nebo svým blízkým.

Po Rakovi předstoupil před soud další bývalý manažer farmy František Šlingr, který uvedl, že vypovídat bude. U soudu uvedl, že Babiše znal pouze jako hosta na Čapím hnízdu, osobní vztahy prý nemají. Akcionáře farmy Šlingr neznal, vždy jednal pouze s advokáty Václavem Knotkem, Alexejem Bílkem a Gabrielou Knapovou, kteří akcionáře na jednání představenstva zastupovali. U soudu také přiznal, že se mu akciemi nikdy neprokázali. „Neměl jsem ale důvod jim nevěřit,“ vysvětlil Šlingr.

Po konci jeho výpovědi se Andrej Babiš omluvil ze zbytku jednacího dne a ze soudní síně odešel. Soudce Šott poté přečetl výpověď exmanažera farmy Tomáše Raka, který v pátek mluvit odmítl, z přípravného řízení na policii.

Rak nejprve uvedl, že o vlastníkovi Čapího hnízda nevěděl. Na dalším výslechu loni v září ale už řekl, že se z různých náznaků mohl domnívat, že Čapí hnízdo vlastní Agrofert nebo Babiš. Ten ho prý na farmu přijímal a fakticky ho řídil. „Působilo to na mně, že Agrofert včetně pana Babiše jsou vlastníky farmy,“ řekl policii Rak. Deník Právo však už v minulosti upozornil na to, že Rak po Agrofertu požadoval 350 tisíc korun, které mu firma údajně dlužila, a výpověď změnil poté, co peníze nedostal.

„O jeho obecné i specifické hodnověrnosti svědčí to, že se mu intenzivně v tomto směru věnuje policie,“ reagoval Babišův obhájce Michael Bartončík na čtení výpovědi Raka.

Vypovídal i ornitolog

U soudu v pátek vypovídal také ornitolog Pavel Křížek, který v areálu farmy pečoval o čápy. „Hnízdí tam v komíně bývalého pivovaru už od roku 1946,“ vysvětlil na úvod. S Babišem se prý v areálu opakovaně setkal. Soudce Šott se ho poté ptal, jestli věděl, komu farma patří. „Bral jsem to tak, že to vše spadá pod Agrofert. Ten tam na vás koukal všude,“ řekl ornitolog s odkazem na bannery a plakáty firmy v areálu.

Výpovědi svědků v tomto týdnu uzavřel bývalý provozní ředitel Čapího hnízda Jan Gavenda. Ten ve výpovědi uvedl, že mu nikdy Andrej Babiš nedával pokyny týkající se farmy. Expremiéra prý znal pouze jako hosta Čapího hnízda. V odpovědi na dotaz soudce připustil, že zisky za reklamu pro společnost Agrofert tvořily ze začátku podstatnou část rozpočtu farmy. „Bylo to zhruba 40 až 50 procent zisků. V té době byl cestovní ruch v úpadku,“ vysvětlil Gavenda.

Soud bude pokračovat výslechy svědků 17. října. Promluvit by měla finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková, úřednice Eva Filipová či marketingová specialistka Tereza Svěráková. Poté by již mohla přijít řada na výslech obžalovaných, kteří by mohli odpovídat na otázky soudu a státního zástupce. Zda k tomu však nakonec dojde, není jisté. Babišův druhý advokát Michael Bartončík po konci líčení sdělil novinářům, že strategii budou s klientem teprve řešit.

Babiš podle obžaloby svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o dotaci na stavbu kongresového areálu podala Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!