Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek v kauze Čapí hnízdo kvůli chybným důkazům

Kauza Čapí hnízdo foto:  Michal Šula, MAFRA

Vrchní soud v Praze zrušil zprošťující rozsudek v kauze Čapí hnízdo kvůli nedostatečně a chybně provedeným důkazům. Uvedl to ve středu server Česká justice. Původní rozsudek městského soudu podle odvolacího senátu obsahuje závažná pochybení. Případem se bude muset městský soud znovu zabývat.
  15:43aktualizováno  17:47

„Prvoinstanční soud přezkoumal kauzu Čapí hnízdo ze všech úhlů,“ sdělil předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve středu ke zrušení verdiktu vrchním soudem. Věří, že rozhodnutí potvrdí. Skutečnost, že prvoinstanční soud bude kauzu Čapí hnízdo řešit znovu, považuje za „absurdní a kauzu za nekonečnou“.

Babiš uvedl, že o rozhodnutí vrchního soudu zatím informován nebyl, jeho advokáti ho musí nejprve nastudovat. Kauza je podle něj politicky motivovaná, upozornil, že už bylo jeho stíhání jednou zastaveno a dřívější nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ho následně obnovil. „Připadá mi to absurdní a nekonečné. Poté, co již předtím prvoinstanční soud velmi důkladně přezkoumal kauzu ze všech úhlů, věřím, že soud své rozhodnutí potvrdí,“ napsal.

„To, že se případ vrací, víme od září. Usnesení vrchního soudu budou právníci teprve analyzovat. Je to pro mne sice lidsky velké zklamání, žít a pracovat v této atmosféře je totiž extrémně náročné. Zároveň jsem si ale dobře vědomá, že je zcela nereálné, aby v tomto politickém klimatu proces vedený pomalu osm let skončil rozhodnutím prvoinstančního soudu,“ uvedla Nagyová. I ona věří, že městský soud znovu vynese osvobozující rozhodnutí.

Podle České justice odvolací soud vytkl senátu soudce Jana Šotta mimo jiné to, že důkazy hodnotil z pohledu jejich možného vysvětlení v rámci obhajoby obou obžalovaných, ale hodnocení prováděl jednotlivě a nezvažoval ucelené řetězce důkazů.

„V každém případě má Vrchní soud v Praze zásadní výhrady k přístupu nalézacího soudu k analýze a zpracování důkazů, když přístup soudu vyznívá tendenčně, značně selektivně a tím nepřesvědčivě, neboť nalézací soud celou řadu důkazů naprosto pominul, zabýval se pouze velmi úzce vymezenou částí událostí, aniž by je zasadil do celkového kontextu vývoje projektu rekonstrukce usedlosti Semtín a vybudování Farmy Čapí hnízdo od počátku tohoto procesu až do jeho samého naplnění,“ cituje z usnesení Česká justice.

Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.

Podle nyní zrušeného rozsudku městského soudu se v řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci. Šott závěr opřel především o výpověď svědka Jana Bareše, který při hlavním líčení vyloučil, že by úvahy o dotaci hrály roli při rozhodování, že se Farma Čapí hnízdo z Agrofertu vyčlení.

Uvedl také, že ho Babiš ujistil, že má zájem v realizaci pokračovat, i kdyby společnost dotaci nezískala. Šott tak dospěl k závěru, že důvodem vytvoření společnosti byly spíše rodinné vztahy.

9. ledna 2023

Podle odvolacího soudu ale Bareš vycházel ze zprostředkovaných informací, které ve výpovědi podával z jeho subjektivního pohledu. „Rozhodně však odvolací soud nesdílí názor, že tato jediná výpověď je tak zásadního charakteru, že by byla způsobilá celou důkazní situaci zvrátit,“ uvedl podle webu vrchní soud.

Městský soud se také podle odvolacího senátu nezabýval otázkou, jakou měl mít projekt Farmy Čapí hnízdo ekonomickou perspektivu, ve spisu jsou přitom podle odvolacího senátu důkazy, které soud neprovedl. Podle České justice také nevyřešil otázku, zda Babiš s Nagyovou pouze účelově vytvořili podmínky pro získání dotace, což podle odvolacího soudu není jen otázkou řízení trestního, ale také správního.

Šottův trestní senát ale podle vrchního soudu přistupoval k řízení systematicky a pečlivě, když pojal srozumitelně koncepci rozhodnutí včetně teoretických východisek, na kterých stavěl. „I přesto však, nebo právě proto nelze napadené rozhodnutí označit za úplné a přesvědčivé, když odvolací soud v něm postrádá již naplnění povinnosti soudu (...), tedy provedení všech důkazů nezbytných k objasnění všech okolností případu, a to jak ve prospěch, tak v neprospěch obžalovaných,“ uvedl vrchní soud podle serveru.

Městský soud se podle odvolacího senátu také správně pozastavil nad tím, že se státní zástupci nezabývali úvahami, zda vznik akciové společnosti Farma Čapí hnízdo s akciemi na doručitele sám o sobě nenaplňuje znaky skutkových podstat žalovaných trestných činů.

Kauza farmy Čapí hnízdo

  • Přestavba statku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006, v únoru téhož roku se majitelem areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil bývalému premiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.
  • Dotace ve výši 50 milionů korun na stavbu areálu Čapí hnízdo byla schválena 20. srpna 2008. Babiš byl pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů EU obviněn v říjnu 2017.
  • Případ pokračuje třetí volební období, Sněmovna proto Babiše už třikrát vydala ke stíhání – v září 2017, v lednu 2018 a naposledy loni v březnu. Expremiér sice v tomto případě zpochybňoval způsob, jakým byl zbaven imunity, u Nejvyššího soudu ale neuspěl.
  • Podle obžaloby Babiš svým vlivem a činností zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu. Spolu s Nagyovou si přitom byl vědom toho, že je společnost propojena s firmami ze skupiny Agrofert a že po dokončení výstavby hodlá působit na stejných relevantních trzích nebo sousedním trhu.
  • Obžaloba také tvrdila, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu odmítají.
  • Projednávání kauzy začalo loni v září. Soud letos 9. ledna nepravomocně zprostil expremiéra Babiše i jeho bývalou poradkyni Nagyovou obžaloby. Podle soudce Jana Šotta nebyl skutek popsaný v obžalobě trestným činem. Nebylo prokázáno, že společnost Farma Čapí hnízdo byla účelově vyčleněna z Agrofertu. Důvodem byly spíše rodinné vztahy.
  • V polovině dubna podal státní zástupce Jaroslav Šaroch proti tomuto rozsudku odvolání. Počátkem května žalobce poslal doplnění odvolání vrchnímu soudu. Navrhuje zrušení osvobozujícího rozsudku a vrácení případu městskému soudu. Podle zjištění deníku Právo Babiš s Nagyovou Šarochovo odvolání ve svých vyjádřeních z poloviny srpna odmítli.
Autoři: ,

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč