Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

O ničem jsme neslyšely, vypověděly u soudu sestry z ordinace Cimického

Obvodní soud pro Prahu 8 dnes začne projednávat případ psychiatra Jana Cimického. Ten je obžalovaný ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání. (4. ledna 2024) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Hlavní líčení v případu psychiatra Jana Cimického ve čtvrtek pokračuje. Lékař je obžalován ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání, kterých se měl dopustit především na svých pacientkách. Za to mu hrozí tři roky vězení. Soud zatím vyslechl dvě zdravotní sestry z Cimického ordinace. V odpoledním bloku jednání soud vyslýchá další svědky.
  8:09aktualizováno  13:31

První před soudem vypovídala zdravotní sestra Štěpánka Galová. S Cimickým pracuje v ordinaci Modrá laguna od roku 2014. Předtím působila od roku 1980 v psychiatrické léčebně v Bohnicích, tam se s ním prý ale nepotkala.

„Za deset let jsem nic takového nerozpoznala nebo nezachytila, vůči mně ani pacientkám,“ odpověděla Galová na otázku, zda si všimla nevhodného chování ze strany psychiatra. Dodala, že s ním má jen dobrou zkušenost. „K pacientům se chová empaticky, je vstřícný k jejich problémům, má trpělivost je vyslechnout, je ochotný,“ podotkla.

Obvinění je pro ni překvapivé. „Pokud se něco takového ženě děje, měla by to řešit hned a svěřit se svému okolí. Chodí za mnou pacienti, kteří samozřejmě čtou média s tím, že se bojí, že o pana doktora přijdou,“ poznamenala Galová s tím, že jí samotné si žádná pacientka nestěžovala.

Jak dodala, Cimický se prý v ordinaci nikdy s pacienty kvůli bezpečnostním důvodům nezavíral a ani neměl klíč v zámku.

„Nevšimla jsem si ničeho divného“

Jako další předstoupila další zdravotní sestra Jana Kuncová, která u něj pracovala od roku 2002 až do roku 2012 a předtím rovněž v bohnické léčebně.

„Nevšimla jsem si ničeho divného ve vztahu k pacientkám. Ani v léčebně jsem nic neslyšela. Vůči pacientům se ani nerozčiloval, ale když jsme my jako personál udělaly něco špatně, tak už bylo zle...“ poznamenala Kuncová s tím, že si jí nikdo z klientů nikdy nestěžoval.

Odpoledne vypovídala před soudem další zdravotní sestra z Modré laguny Alena Dorňáková, která s Cimickým pracovala v letech 1995 až 2003. Cimický ji i učil na zdravotní škole v Bohnicích. Vypověděla, že ani od pacientek ani svých spolužaček neslyšela, že by je lékař nějakým způsobem obtěžoval.

Vypověděla, že se při akupunktuře, při které podle obžaloby Cimický často své pacientky osahával, občas jehličky zavádějí u intimních míst. Například mezi prsy na hrudní kosti. „Neslyšela jsem, že by se při ní pan doktor choval nevhodně. Ale samozřejmě jsem to četla,“ sdělila Dorňáková.

Soudce měl původně v plánu vyslechnout další svědkyni s účastní veřejnosti. „Po předchozí diskuzi jsem to ale přehodnotil a zbytek svědků bude neveřejně,“ řekl Novák. Již dopoledne sdělil, že vyslýchaní svědci nejsou z řad poškozených.

Sám Cimický se jednání neúčastní, požádal o jednání v nepřítomnosti, stejně jako na předchozích líčeních. „Není důvod jeho žádosti nevyhovět,“ sdělil soudce Petr Novák.

Hrozí mu tři roky za mřížemi

„První dva svědci v dopoledním bloku budou s účastí veřejnosti, dále bude jednání neveřejné. Program bude stejný odpoledne, dva svědci veřejní, zbytek neveřejný,“ sdělila iDNES.cz mluvčí soudu Jana Humeni.

Státní zástupkyně Martina Adámková navrhuje pro Cimického tříleté vězení a zákaz výkonu lékařské profese. Adámková do obžaloby zahrnula celkem 39 obětí, které lékař měl napadnout v letech 1979 až 2018. Šest dívek nebylo plnoletých, 32 z obětí byly jeho pacientky. Ty často osahával při vyšetření či zavádění jehliček při akupunktuře. Veškeré obvinění lékař dlouhodobě odmítá.

Podle obžaloby se Cimický spoléhal na důvěru pacientek v lékaře. Ženy uvedly, že se bály, že jim nikdo neuvěří, proto útoky nenahlásily. K tomu přispívalo i to, že lékař měl pacienty z řad známých osobností.

Veřejně zatím vypovídali svědci z lékařského prostředí. Několik psychiatrů, kteří s Cimickým pracovali, potvrdilo, že si některé pacientky na lékaře stěžovaly. Bývalý ředitel psychiatrické léčebny Bohnice Zdeněk Bašný sdělil, že s Cimickým ukončil pracovní poměr v roce 1993 kvůli dvěma stížnostem o nevhodném chování sexuálního charakteru.

4. ledna 2024

Jako první o sexuálním napadení známým psychiatrem promluvila herečka a zpěvačka Jana Fabiánová. Svěřila se o tom na sociální síti, podle médií kvůli informaci o tom, že by měl Cimický od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana dostat vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury. V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy.

Kriminalisté původně navrhli obžalobu pro Cimického loni v říjnu, tehdy ho vinili z 28 případů znásilnění či vydírání. Státní zastupitelství pak ale kauzu policii vrátilo k došetření. Nařídilo, aby se policisté vypořádali s otázkou, zda nejsou některé skutky promlčeny. Znovu policie navrhla lékaře obžalovat letos v červnu a státní zástupce podal v srpnu na lékaře obžalobu.

Kauza Jana Cimického

PRVNÍ SVĚDECTVÍ A POPŘENÍ: Sexuální predátor krytý lékařským titulem? Cimický čelí obvinění

DALŠÍ POŠKOZENÉ: Měsíc skandálu s Cimickým: policie prověřuje desítky sexuálně poškozených

NÁVRH NA OBŽALOBU: Cimický ženy znásilňoval a vydíral ve 28 případech, tvrdí obžaloba

VRÁCENÍ PŘÍPADU: Žalobci vrátili kauzu Cimického policii, některé skutky mohou být promlčeny

OPĚTOVNÁ OBŽALOBA: Psychiatr Cimický čelí obžalobě ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání

HOSPITALIZACE: Cimický, který čelí obžalobě ze znásilnění, je ve vážném stavu v nemocnici

POŠKOZENÁ: Prošla jsem si peklem. Moderátorka Hynková Vrbová o bezdětnosti i Cimickém

PŘEDÁVKOVÁNÍ: Cimický se omylem předávkoval prášky na spaní, tvrdí zdroj. Ještě nevypovídal

ODROČENÍ SOUDU: Soud s Cimickým začne až v lednu. Byl odročen kvůli nemoci předsedy senátu

LEDNOVÁ SOUDNÍ STÁNÍ: Žalobkyně navrhne Cimickému tříleté vězení. Znalce zapomněli k výpovědi předvolat

Cimický má problém vcítit se do druhých, vypověděl u soudu znalec

EXPERTKA: Shodit výpovědi kvůli diagnóze je běžné. Věřme Cimického obětem, říká právnička

NEPŘÍTOMNOST ZNALCŮ: Soud s Cimickým odročili kvůli chybě, šéf senátu vysvětloval nepřítomnost znalců

ÚNOROVÁ SOUDNÍ STÁNÍ: Cimický opět u soudu. Soudce vyloučil veřejnost z výslechů svědků

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč