Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Cimický obvinění chápe jako spiknutí proti němu, uvedl u soudu znalec

Obvodní soud pro Prahu 8 dnes začne projednávat případ psychiatra Jana Cimického. Ten je obžalovaný ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání. (4. ledna 2024) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Hlavní líčení v případu psychiatra Jana Cimického, který je obžalován ze čtyř znásilnění a 35 vydírání, v úterý pokračuje dalším stáním. Skutků, z nichž je obžalován, se Cimickým měl podle státní zástupkyně dopustit mezi lety 1980 až 2018. Podle obžaloby útočil především na své pacientky. Obvodní soud pro Prahu 8 zatím vyslechl dvě kolegyně Cimického, které uvedly, že se jim žádná pacientka o nevhodném chování nesvěřila.
  8:03aktualizováno  13:26

Cimický se líčení neúčastní, požádal o jednání v nepřítomnosti, čemuž soudce Petr Novák vyhověl. Jako první vypovídala psycholožka z ordinace Modrá laguna, kde Cimický působí, Jiřina Sámková.

Ta pro Cimického pracuje zhruba od roku 2006. „Nezaznamenala jsem žádné nevhodné chování. Žádná pacientka si mi nestěžovala,“ sdělila Sámková.

Psycholožka se Cimického před soudem zastala. „Vylučuju, že by se něco takového mohlo stát. Jsem hned vedle jeho ordinace, jsou tam vždy otevřené dveře. Je to z bezpečnostního důvodu, protože pan doktor tam nemá otevřenou zónu,“ sdělila Sámková.

Podle Sámkové se v ordinaci přístup k pacientům nijak nezměnil. „Není tam co zlepšovat. Pan doktor dále ordinuje,“ dodala Sámková.

Další kolegyně Cimického z Modré laguny, psycholožka a bývalá tenistka Helena Suková pracuje s psychiatrem od roku 2009. V ordinaci ale působí sporadicky, jen podle toho, kdy se k ní objednají pacientky.

„Obvinění mě překvapilo. Občas ale si někteří lidé vymýšlejí i na mě věci. Nikdo mi osobně nic neříkal, naopak mi volali někteří doktoři, že mu drží palce. Mně si žádná pacientka nestěžovala,“ podotkla Suková.

4. ledna 2024

Sdělila, že jí práce s Cimickým vyhovuje. „Přijde mi jako velmi dobrý diagnostik. Poradil mi a podržel mě, i když jsem měla osobní problémy,“ uvedla Suková.

Podle státní zástupkyně Martiny Adámková nejsou výpovědi psycholožek překvapivé. „Byly vyslechnuty už v přípravném řízení. Nyní stále vypovídají svědci, příští týden začneme s výslechy poškozených, kterých je 39. Ty jsou pro obžalobu nejzásadnější a soud si pak musí udělat názor, jak moc jsou jejich výpovědi věrohodné,“ podotkla Adámková při pauze.

Po pauze přistoupil soud k výslechu znalce z oblasti psychologie Pavla Krále. Ten spolu s kolegou vypracoval posudek na duševní zdraví Cimického.

„Byli jsme tázáni, zda obžalovaný trpí duševní poruchou a osobnostní specifika. Cimický má sníženou empatii, důraz na vlastní význam a výjimečnost. Vytrvale popíral, že se činu dopustil,“ uvedl Král.

Dodal, že Cimický je poměrně málo empatický. „Je sice schopný porozumět, co se děje mezi lidmi, ale že by to sám prožíval, to je u něj poměrně oslabeno,“ podotkl Král.

Podle posudku je Cimický zaujatý mocí a má tendenci snažit se vypadat lépe a využívat to ve svůj prospěch. Obvinění a soudní líčení Cimický chápe jako spiknutí proti němu.

Podle znalce byl Cimický při zkoumání depresivně naladěný. „Protože následky, které mu hrozí v případě odsouzení, povedou ke konci jeho kariéry. Zároveň má pocit, že pravidla ve společnosti pro něj neplatí,“ komentoval Král.

Veřejně zatím vypovídali lidé z lékařské obce. Zdravotní sestry, které s Cimickým pracovaly v psychiatrické léčebně Bohnice a jeho ordinaci Modrá laguna, uvedly, že se lékař k pacientkám v jejich přítomnosti nevhodně nechoval. Prý si žádná z nich ani sestrám nestěžovala.

Pacientky se bály činy nahlásit

Několik psychiatrů ale při předchozích stáních uvedlo, že si pacientky na lékaře stěžovaly. Bývalý ředitel psychiatrické léčebny Bohnice Zdeněk Bašný sdělil, že s Cimickým ukončil pracovní poměr v roce 1993 kvůli dvěma stížnostem o nevhodném chování sexuálního charakteru.

Státní zástupkyně Martina Adámková navrhuje pro Cimického tříleté vězení a zákaz výkonu lékařské profese. Adámková do obžaloby zahrnula celkem 39 obětí, které lékař měl napadnout v letech 1979 až 2018. Šest dívek nebylo plnoletých, 32 z obětí byly jeho pacientky. Ty často osahával při vyšetření či zavádění jehliček při akupunktuře. Veškeré obvinění lékař dlouhodobě odmítá.

Podle obžaloby se Cimický spoléhal na důvěru pacientek v lékaře. Ženy uvedly, že se bály, že jim nikdo neuvěří, proto útoky nenahlásily. K tomu přispívalo i to, že lékař měl pacienty z řad známých osobností.

Jako první o sexuálním napadení známým psychiatrem promluvila herečka a zpěvačka Jana Fabiánová. Svěřila se o tom na sociální síti, podle médií kvůli informaci, že by měl Cimický od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana dostat vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury. V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy.

Kauza Jana Cimického

PRVNÍ SVĚDECTVÍ A POPŘENÍ: Sexuální predátor krytý lékařským titulem? Cimický čelí obvinění

DALŠÍ POŠKOZENÉ: Měsíc skandálu s Cimickým: policie prověřuje desítky sexuálně poškozených

NÁVRH NA OBŽALOBU: Cimický ženy znásilňoval a vydíral ve 28 případech, tvrdí obžaloba

VRÁCENÍ PŘÍPADU: Žalobci vrátili kauzu Cimického policii, některé skutky mohou být promlčeny

OPĚTOVNÁ OBŽALOBA: Psychiatr Cimický čelí obžalobě ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání

HOSPITALIZACE: Cimický, který čelí obžalobě ze znásilnění, je ve vážném stavu v nemocnici

POŠKOZENÁ: Prošla jsem si peklem. Moderátorka Hynková Vrbová o bezdětnosti i Cimickém

PŘEDÁVKOVÁNÍ: Cimický se omylem předávkoval prášky na spaní, tvrdí zdroj. Ještě nevypovídal

ODROČENÍ SOUDU: Soud s Cimickým začne až v lednu. Byl odročen kvůli nemoci předsedy senátu

LEDNOVÁ SOUDNÍ STÁNÍ: Žalobkyně navrhne Cimickému tříleté vězení. Znalce zapomněli k výpovědi předvolat

Cimický má problém vcítit se do druhých, vypověděl u soudu znalec

EXPERTKA: Shodit výpovědi kvůli diagnóze je běžné. Věřme Cimického obětem, říká právnička

NEPŘÍTOMNOST ZNALCŮ: Soud s Cimickým odročili kvůli chybě, šéf senátu vysvětloval nepřítomnost znalců

ÚNOROVÁ SOUDNÍ STÁNÍ: Cimický opět u soudu. Soudce vyloučil veřejnost z výslechů svědků

O ničem jsme neslyšely, vypověděly u soudu sestry z ordinace Cimického

DUBNOVÁ SOUDNÍ STÁNÍ: Cimický opět u soudu. Znalec se omluvil z jednání, výslechy svědků jsou neveřejné

Autor:

Byt 1+1, u sjezdovky
Byt 1+1, u sjezdovky

Na Sluneční Stráni, Janské Lázně, okres Trutnov
3 699 000 Kč