Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Česko

Soud EU zamítl žalobu Agrofertu na europarlament. Holding se chtěl domoci přístupu k dokumentům

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodovci. foto:  Michal Šula, MAFRA

Žalobu, kterou podal holding Agrofert na Evropský parlament kvůli přístupu k utajovaným dokumentům, byla dnes Tribunálem Evropské unie zamítnuta. Holding se chtěl žalobou domoci přístupu k dokumentům týkajících se rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše. Soud EU dospěl k závěru, že Evropský parlament řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.
  11:12aktualizováno  11:40

Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Spor se týkal dokumentů, které předloni vedly europoslance ke schválení rezoluce kritizující Babišův střet zájmů. Agrofert rozhodnutí soudu nemá prozatím k dispozici, vyjádří se až po jeho obdržení, sdělil dnes ČTK mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

České orgány také rezoluce vyzývala k ochraně evropského rozpočtu. Firma tvrdila, že jejich zpřístupnění je ve veřejném zájmu, což ale parlament odmítl.

Soudci v Lucemburku v dnešním rozhodnutí dospěli k závěru, že část auditní zprávy už zveřejnila komise, a firma tedy nemá důvod žádat o její poskytnutí parlament. Nic na tom nemění ani fakt, že komise nezveřejnila úplnou zprávu, neboť podle soudu by Agrofert stejně neměl nárok na zpřístupnění neveřejné části.

V případě dopisu pak podle soudců EP dostatečně zdůvodnil, proč by jeho zpřístupnění mohlo „ohrozit cíl auditního šetření, a to tím spíše, že vzhledem k přímému zapojení českého předsedy vlády bylo vždy důležité respektovat důvěrnost dialogu mezi ním a komisí“.

Audit komise dospěl k závěru, že Babiš měl jako český premiér rozhodující vliv na Agrofert, i když jej vložil do svěřenských fondů. Babiš nesouhlasil a tvrdil, že vyhověl českým zákonům.

Europoslanci měli s Babišem za jeho působení v čele české vlády dlouhodobé spory. Ve svých usneseních jej vyzývali, ať se vzdá vlivu na Agrofert, nebo odstoupí z vládní funkce. Premiér to odmítal a europoslance obviňoval ze zaujatosti kvůli jejich politické příslušnosti.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...