Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Soud nechá zatknout jednoho z Romů, kteří prý uráželi radikály

Česko

  8:13aktualizováno  9:16
MOST - Mostecký soud projednává případ dvou Romů, kteří podle obžaloby loni v říjnu v litvínovském sídlišti Janov vulgárně nadávali, uráželi a vyhrožovali násilím členům hlídek takzvaných ochranných sborů Dělnické strany (DS). Pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim až dvouleté vězení.

Hlídky Dělnické strany přicházejí na litvínovské sídliště. foto: ČTK

Devětatřicetiletý Vilém Matej, který se k soudu dostavil, čelí obžalobě z výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a z hanobení národa, rasy a přesvědčení. O 11 let mladší Miroslav Sinu se podle státní zástupkyně dopustil výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Pokud je soud uzná vinnými, hrozí oběma až dvouletý trest.

Loni v říjnu podle obžaloby v litvínovském sídlišti Janov vulgárně nadávali, uráželi a vyhrožovali násilím členům hlídek takzvaných ochranných sborů krajně pravicové Dělnické strany (DS).

Dvanáct členů hlídek ochranných sborů DS narazilo 4. října v janovském sídlišti na odpor místních Romů. Zhruba 70 Romů ozbrojených klacky, golfovými holemi či násadou od sekyry zahrnulo členy hlídek v černých kabátech, čepicích s kšiltem a s bílou páskou na rukávu vulgárními nadávkami, plivali na ně a polévali je vodou. Střetu zabránila přítomnost policistů a litvínovských strážníků.

V reakci na incident s Romy vedení DS svolalo do Litvínova shromáždění i 18. října a 17. listopadu. Následné pochody radikálů do sídliště Janov si po střetech s policisty vyžádaly zraněné na obou stranách.

Server Romea.cz upozornil na to, že někteří obyvatelé Janova při demonstraci 17. listopadu na Romy křičeli údajně tvrdé rasistické nadávky a otevřeně podporovali útok neonacistů na místní Romy. Ačkoli server prý rasistické projevy zdokumentoval, podle státního zástupce nešlo o trestný čin.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!