Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Soud prolomil Benešovy dekrety a vydal les

Česko

PRAHA Získat po létech soudních tahanic čtvrt hektaru lesa u železniční trati nevypadá jako velké vítězství. Pro Johannu Kammerlanderovou, vdovu po Karlu des Fours Walderode, má ale nedávný verdikt Nejvyššího soudu, který jí přiřkl kousek lesa u Žďárku na Turnovsku, cenu mnoha set milionů korun. Výrokem Nejvyššího soudu by se totiž měly řídit nižší soudní instance. Ty přitom rozhodují o osudu majetku rodu des Fours Walderode, který v roce 1945 vyvlastnil na základě Benešových dekretů stát. Jde například o zámky Hrubý Rohozec na Turnovsku či Dřínov na Kroměřížsku a také o tisíce hektarů půdy.

„Dá se říci, že toto rozhodnutí je vodítkem, jak by soudy nižších stupňů měly v podobných případech postupovat,“ potvrdil LN mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Lesík u Ždárku přiřkl Kammerlanderové Krajský soud v Liberci už loni červnu. Obec se ale vzápětí dovolala k Nejvyššímu soudu.

Okresní národní výbor v Turnově zkonfiskoval Karlu des Fours Walderode majetek už 9. srpna 1945. Důvodem bylo, že se šlechtic před válkou hlásil k německé národnosti. Ještě v roce 1945 však des Fours Walderode požádal o osvědčení o státní na národní spolehlivosti. To dostal, a v roce 1947 se tak domohl i československého občanství. Svůj majetek však zpět nedostal a místo toho musel před novým režimem utéci do Rakouska.

V roce 1992 se des Fours Walderode začal majetku znovu domáhat. Zhruba ve stejné době se ale objevila svědectví, že patřil k henleinovcům a byl příslušníkem Wehrmachtu. Podle Nejvyššího soudu jsou ale taková tvrzení nepodložená. „Karlu des Four Walderode bylo v roce 1947 vydáno osvědčení, což už samo o sobě svědčilo o jeho nevině. Navíc máme v rukou i řadu důkazů, podle kterých skutečně stál na straně československého lidu. Přechovával na zámku Hrubý Rohozec zbraně, pomohl Humprechtu Černínovi z koncentračního tábora a v jeho okolí se muselo mluvit výhradně česky,“ vysvětluje Knötig.

Celkovou hodnotu rodového majetku lze jen těžko určit. Odborníci ji v roce 1997 odhadli na 3,5 miliardy korun, ale bývalý advokát Kammerlanderové mluvil „jen“ o 120 milionech. Není také jasné, jestli verdikt Nejvyššího soudu bude mít dopad na všech více než 20 žalob, které dědička rodu podala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!