Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lihový boss Březina nařkl žalobce, že ovlivňují svědky. Zastal se celníků

Radek Březina u zlínského krajského soudu během projednávání případu vynášení informací z Celní správy členům lihové mafie (květen 2023) foto: Jan Salač MAFRAMAFRA

Ve prospěch tří obžalovaných celníků u soudu ve Zlíně vypovídal lihový boss Radek Březina. Právě jemu měli celníci umožňovat, aby jen fiktivně denaturoval potravinářský líh a dopouštěl se tak miliardových daňových úniků. Březina obvinil svědky ze lži a státní zástupce z toho, že je měli ovlivňovat.
  17:07

Celníci Světlana Ťavodová, Zdeněk Minařík a František Podešva vinu od odmítají. Stejně jako Březinovi, jenž je v tomto případu také obžalovaný, jim hrozí až 16 let vězení.

Čtyři hodiny trvající výpověď lihového bosse, který si v rámci lihové kauzy odpykává třináctiletý trest za daňové podvody, hovořila v jejich prospěch. Otázkou ovšem je, do jaké míry bude pro soud věrohodná.

Březina mluvil o tom, že Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ovlivňovalo svědky, aby vypovídali v neprospěch jeho i celníků. A za to měli jako odměnu dostat nižší tresty, nebo podmíněné propuštění.

„Žádám za situace, kdy tito svědci úmyslně lhali s cílem způsobit mně a dalším újmu spočívající v mnohaletých trestech, aby na to soud reagoval a nenechal to být. Pokud se ukáže, že lhali, žádám, aby podal trestní oznámení a udělal tomu přítrž,“ apeloval Březina. Zároveň vyzval soudce i k tomu, aby napsal ministrovi spravedlnosti.

Soudce dal po skončení jeho řeči slovo státnímu zástupci Radimu Obstovi. „Můžu soud ubezpečit, že státní zástupci žádné svědky neovlivňovali,“ sdělil Obst. Více to nechtěl komentovat ani po skončení hlavního líčení s tím, že se k tomu blíže vyjádří v závěrečné řeči.

Březina obviňoval žalobce z toho, že měli manipulovat s Lubomírem Kaláčem, který býval jeho spolupracovníkem v době, když okrádali stát. Kaláč byl odsouzený v hlavním procesu. Ovlivněný byl podle lihového bosse i další odsouzený Pavel Čaniga, který řídil pololegální Likérku Drak ve Chvalčově. Stejně měl podle něj křivě vypovídat Jiří Klanica, který byl Březinovým spoluvězněm.

Pěkný hnus, ulevil si obviněný celník

Kaláč zpočátku neměl o případu ceníků nic vědět, pak ale podle Březiny změnil přístup. Měl vypovídat o tom, že Březina platí Ťavodové bydlení, o Podešvovi, že pro něho pracuje, a o Minaříkovi, že je to „dobrý“ celník. Toto označení se týkalo jen těch, co šli lihovému bossovi na ruku.

Změně Kaláčovy výpovědi podle Březiny předcházela návštěva státního zástupce ve vězení. Podobné to podle něho bylo i u Čanigy a Klanici. „Čaniga měl lhát a křivě vypovídat o dění v Likérce Drak, dostat za to měl zaplaceno nižším trestem,“ tvrdil Březina.

„Jestli se prokáže pravda, jakou pan obžalovaný naznačil, je to hnus, protože tím trpíme,“ okomentovala jeho výpověď Ťavodová. „Je to pro mě šok, pěkný hnus,“ poznamenal Minařík.

Celníci měli podle obžaloby vycházet Březinovi vstříc natolik, že mu za úplatu říkali o chystaných kontrolách, sdělovali informace o konkurenci, trestních stíháních nebo vyzrazovali poznávací značky sledovacích vozů celní správy.

Hlavní líčení bude pokračovat ve středu, kdy by se soud měl zabývat listinnými důkazy.

29. května 2023

Autor: