Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Soud v JAR váhá, zda vydá Krejčíře

Česko

JOHANNESBURG/PRAHA Rozhodnutí o vydání uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře do Česka se odkládá.

Soudce v jihoafrickém Johannesburgu si u včerejšího líčení vyslechl argumenty obou stran, na vyhlášení verdiktu si však vymínil čas až do konce týdne. „Od deseti do půl třetí soud poslouchal jak zástupce státu, tak zástupce obhajoby pana Krejčíře a rozsudek v tuhle chvíli nevynesl,“ informoval Radek Rubeš z českého velvyslanectví v JAR. „Soudce řekl, že se pokusí seznámit s rozsudkem do pátku,“ dodal Rubeš.

Žádost o vydání, kterou soud projednává, jihoafrická justice již jednou zamítla. Vrchní soud v Johannesburgu navíc nedávno rozhodl, že Krejčíř nemůže být zatčen ani deportován či vydán do jiné země, dokud nepadne konečné rozhodnutí o jeho žádosti o politický azyl v JAR. Projednávání azylu by mohlo začít někdy v listopadu.

V Česku Krejčířovi trest snížili Krejčířovy kauzy se včera projednávaly rovněž u soudu v Česku. Vrchní soud v Olomouci snížil uprchlému podnikateli trest za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice, když mu uložil šest let vězení.

Podle loňského verdiktu vrchního soudu, který Nejvyšší soud zrušil, měl podnikatel ve vězení strávit 6,5 roku. Krejčíř akcie podle soudu vylákal od firmy Frymis a nevrátil je. Jejich nezaplacením způsobil škodu téměř 75 milionů korun. Olomoucký soud Krejčíře potrestal i peněžitým trestem ve výši tři miliony korun a zákazem vykonávat funkce statutárního orgánu či člena statutárního orgánu v obchodních společnostech po dobu pěti let. Dále musí poškozené firmě zaplatit 47,8 milionu korun.

Krejčíř je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy. Policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Krejčířova manželka pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství. Do JAR přiletěli Krejčířovi v roce 2007.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!