Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Popelnice zatím nevybírám, říká stíhaný soudce Elischer. Proces se bude opakovat

Česko

  12:45
Druhé kolo hlavního líčení se soudcem Ivanem Elischerem v pondělí nezačalo, soudu se totiž nepodařilo obeslat všechny obžalované. Elischer, který čelí obžalobě z korupce, podal námitku podjatosti státního zástupce. „Jeho jednání je zcela nepřípustné, takto by se státní zástupce prezentovat neměl, aby docházel za předsedkyní a členy senátu a ovlivňoval je,“ uvedl soudce.

Hlavní líčení soudu se soudcem Ivanem Elischerem stíhaným za korupci, bude muset uskutečnit znovu od začátku. Předsedkyně senátu Veroniky Cukerová zrušila termíny hlavního líčení nařízené na tento týden, pokračovat chce koncem měsíce. „Soud byl zrušen pro desítky chyb, takže se bude muset opakovat, navíc je tam nové složení senátu, je to standardní postup,“ říká ke zrušení obžalovaný soudce.

Elischer se přesto dostal ke slovu - vznesl námitku podjatosti vůči dozorujícímu státnímu zástupci Vladimíru Pazourkovi. Vyšel přitom z rozhovoru, který žalobce poskytl ve zcela jiné kauze. „Jeho jednání je zcela nepřípustné, takto by se státní zástupce prezentovat neměl, aby docházel za předsedkyní a členy senátu, ovlivňoval je. Ač jde o jinou záležitost, nelze vyloučit, že se bude snažit dosáhnout ovlivnění rozhodnutí,“ uvedl Elischer.

Obžalovaní navíc podle něj navíc nedostali dostatečnou lhůtu k přípravě na proces, protože se z obžaloby nedozvěděli návrhy trestů. „V žalobě musí být uveden skutečný důvod té sankce. Ten jsme neobdrželi, stejně tak ani návrh nápravného opatření, jak je vyžadováno podle nové právní úpravy,“ řekl Elischer.

Mluvčí městského soudu Adam Wenig ČTK sdělil, že hlavní líčení se bude muset uskutečnit celé znovu od začátku - obžalovaní totiž po výměně jednoho z přísedících soudního senátu nedali souhlas se stručným přečtením dosavadních výsledků dokazování. Odvolací soud nařídil dovyslechnout jednoho z obžalovaných, opětovně vyslechnout znalkyni i některé svědky a případně předvolat další, vyžádat si řadu listinných důkazů a přehrát v soudní síni některé záznamy.

Soudní spor se promítá i do osobního života soudce. Ten pobírá pouze polovinu platu. „Žijeme normálně, uskromnit jsme se museli, ale popelnice nevybírám,“ řekl novinářům.

Obžaloba tvrdí, že soudce pražského vrchního soudu Elischer bral nejméně v letech 2013 až 2016 úplatky od vietnamské komunity, která chtěla ovlivnit rozhodování v některých odvolacích řízeních o drogové kriminalitě. Policie muže obvinila před šesti lety. Pražský městský soud ho v roce 2021 nepravomocně potrestal devíti lety vězení, a to za zneužití pravomoci, přijímání úplatků, neoprávněný přístup do počítačového systému a nadržování. Odvolací Vrchní soud v Olomouci ale tento verdikt zrušil - předchozí řízení podle něj provázely podstatné vady, rozsudek je neúplný a existují pochybnosti o správnosti skutkových zjištění.

Novinářům v pondělí řekl, že délka jeho trestního řízení ho „štve“, stíhaný je již šest let a vinu popírá. První hlavní líčení trvalo přes dva roky. Elischer se podrobně hájil, závěrečnou řeč přednášel zhruba pět dní. Neúspěšně si tehdy také stěžoval na soudkyni i státního zástupce.

Vedle Elischera čelí stíhání pět Vietnamců. V jednací síni pražského městského soudu dnes vyšlo najevo, že dvěma z nich soud nedokázal doručit předvolání. Jedním z nich je Nguyen Quoc Hung, který byl podle obžaloby Elischerovým přítelem a soudce pro něj lustroval v neveřejných rejstřících některé vietnamské pachatele. Hung byl v minulosti stíhán jako uprchlý. Jeho advokátka Lucie Kýčková sdělila na dotaz předsedkyně senátu Veroniky Cukerové, že neví, kde se její klient nachází, nemá na něj kontakt a naposledy ho viděla počátkem loňského prosince. Podle ní ale žije v Česku.

Autoři: ,