Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soudcovská rebelie a (zase) střílení zlodějů

Česko

DENNÍ HLÍDKA

Ještě před třemi týdny se zdálo, že drobné zloděje na útěku není radno střílet. To když Nejvyšší soud vydal sjednocující stanovisko, ve kterém podobné případy prohlásil za vraždu, a nikoliv za pouhé zabití.

Prezident Václav Klaus ovšem do případu ivančického střelce minulý týden razantně vstoupil a Karlu Baštovi udělil milost.

Rozebírat samou podstatu případu nemá smysl, koneckonců záleží jen na založení každého člověka, jestli dá přednost životu zloděje, nebo ochraně majetku slušného člověka. Baštův případ ovšem naznačuje, jak a hlavně kdy se na Hradě dávají milosti.

Nyní fakta. Nejvyšší soud označil Baštovu střelbu za pokus o vraždu už loni v srpnu a vrchní soud mu za to uložil šestiletý trest o dva měsíce později.

O případu se tehdy psalo, ale naprostou mediální „hvězdou“ se Bašta stal až před třemi týdny, kdy Nejvyšší soud vydal sjednocující stanovisko. Na samotný Baštův případ sice nemělo nejmenší vliv, Nejvyšší soud ovšem jeho podstatu vysvětlil novinářům tak nešťastně, že střílení zlodějů několik dní okupovalo první stránky.

Načasování milosti nemohlo být pro Klause lepší. Prezident coby ochránce starých dobrých pořádků sklidil obrovský mediální zájem a veřejný políček nenáviděnému Nejvyššímu soudu byl o to slyšitelnější. Loni v listopadu nebo letos v létě by prezident takový rozruch nevzbudil. Je to pouhá náhoda? Sotva.

*** Předsedové krajských soudů se rozhodli rebelovat proti ministerstvu spravedlnosti. Místo obligátních soudcovských platů tentokrát silné justiční osmě vadí způsob výběru justičních funkcionářů, tedy místopředsedů krajských a předsedů a místopředsedů okresních soudů. Informuje o tom nejnovější březnové číslo časopisu Soudce.

Příčinou sváru je prosincová instrukce ministerstva spravedlnosti, o které Jiří Pospíšil v nedávném rozhovoru pro LN mluvil jako o klíčovém prostředku k zprůhlednění výběru funkcionářů.

Zmíněné soudní funkcionáře navrhuje předseda příslušného krajského soudu a ministr spravedlnosti je pak do funkce jmenuje. Až do vyhlášení instrukce byl výběr kandidáta v rukou předsedy krajského soudu, který ministrovi navrhoval jediné jméno podle svého uvážení. Instrukce ovšem říká, že kandidáti mají vzejít z výběrového řízení a budou dva.

A takové omezení pravomocí se předsedům krajských soudů, kteří se sešli v únoru na jednání v Ústí nad Labem, pranic nelíbí. Je prý v rozporu se zákonem o soudech a soudcích, a navíc prý není myslitelné, aby se předseda krajského soudu nemohl bezprostředně zúčastnit výběru svých nejbližších spolupracovníků.

Právě proto se kolegium předsedů krajských soudů rozhodlo instrukci ignorovat: „Vzhledem k zásadním připomínkám nebudou předsedové krajských soudů podle instrukce při svých návrzích postupovat a navrhují, aby předmětná instrukce byla zrušena, případně uvedena do souladu s platnou právní úpravou, neboť nadřazuje moc exekutivní nad moc soudní.“

***

Načasování milosti nemohlo být lepší a ochránce starých pořádků Klaus si jejím udělením zajistil mimořádný zájem médií

O autorovi| VÁCLAV DRCHAL, redaktor LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!