Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Soudí se o bonusy, i když banka trpí

Česko

LONDÝN/PRAHA Evropští politici požadují limity pro bonusy bankéřům, těm se ale příliš nechce krátit své odměny.

Hádku o bonusy nyní zažívá banka Commerzbank.

Přes sedmdesát bankéřů podalo žalobu na druhou největší německou banku a požadují od ní až 34 milionů eur.

Bývalí i současní bankéři z investiční skupiny banky Dresdner Kleinwort, která se v lednu spojila s Commerzbank, si chtějí prosadit vyplacení bonusů i s úroky u londýnského soudu.

Podle Financial Times jde o největší případ tohoto druhu, jaký kdy soud ve Velké Británii řešil.

Bankéře rozčílilo, že jim nový vlastník vyplatil pouze deset procent z bonusů, které jim údajně za minulý rok náleží. Částky, které jednotliví bankéři požadují doplatit, se pohybují od několika desítek tisíc eur až po téměř 1,7 milionu eur. Tolik si nárokuje jeden z nich. Deset bankéřů pak žádá po jednom milionu eur.

Commerzbank dala najevo, že se bude požadavkům bankéřů důrazně bránit.

Původní zaměstnavatel finančníků Dresdner Kleinwort měl mít na odměny bankéřů za loňský rok určeno 400 milionů eur a bankéři tvrdí, že jim byly na konci roku přislíbeny daleko vyšší prémie, než jaké nakonec dostali.

Kvůli problémům na finančním trhu a propadům zisku nový vlastník Commerzbank sáhl totiž k radikálnímu snížení odměn.

Commerzbank silně postihla finanční krize, a dokonce musela žádat o pomoc stát. Německá spolková vláda nakonec vstoupila do banky čtvrtinovým podílem.

Jak soud dopadne, nelze zatím podle právníků odhadovat. Jak ovšem uvádí FT, již dříve se několik bankéřů podobně dožadovalo odměn a soud se nakonec vyslovil v jejich prospěch.

Navíc Commerzbank se může „těšit“ na nové žaloby. Zhruba tři desítky dalších bankéřů totiž také chtějí usilovat o získání bonusů a v příštích týdnech údajně hodlají podat žalobu u soudu.

Šéf Commerzbank Martin Blessing se nyní snaží najít cestu, jak řídit vyplácení odměn v budoucnu. Ty by měly záviset na dlouhodobějších úspěších banky.

Management a investiční bankéři by tak například měli ve větším měřítku než dosud získávat odměny v podobě akcií, které by si museli podržet po delší dobu.

***

Commerzbank Banka, na niž dolehla krize, se zotavuje

Okamžitě splatit hodlá německá Commerzbank veškeré peníze získané od státu jako záruky a nejpozději do roku 2012 chce odkoupit od státu jeho podíl. Druhá největší banka v Německu má splatit státu pět miliard eur (asi 127,2 miliardy Kč), které využila jako záruky při emisi obligací. Německá vláda také letos v lednu výměnou za kapitálovou injekci získala čtvrtinový podíl v bance. S návratem k zisku počítá banka do roku 2011, případně dříve, pokud to ekonomické podmínky umožní. Akcie Commerzbank na zprávu reagovaly růstem o více než sedm procent. Na českém trhu je Commerzbank od roku 1992 a vedle hlavního města má pobočky v Brně, Hradci Králové, Plzni a Ostravě. Od listopadu 2007 působí v České republice ze skupiny Commerzbank ještě nízkonákladová mBank.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...