Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soudní inženýr a důkaz Králíkem

Česko

DENNÍ HLÍDKA

Miroslav Moltaš povýšil. V dobách, kdy nestíhal svoji práci a volal do věznice svému známému na ilegální mobil, býval jen soudcem. Dnes je soudním inženýrem.

Už od loňského června vyhozený soudce Moltaš zasedá v dozorčí radě hodonínské firmy s honosně znějícím jménem Ústav práva a soudního inženýrství, která se podle obchodního rejstříku mimo jiné zabývá ochranou „základních práv a svobod zaručených ústavním pořádkem České republiky“.

ani zdaleka nekončí. Česká advokátní komora Moltaše mezi sebe nevzala a její názor na jeho mravní kvality v úterý potvrdil pražský městský soud. Pro Moltaše ovšem nebylo nic jednoduššího než zajet na Slovensko a stát se advokátem tam. Díky tomu dělá, byť s drobnými omezeními, advokáta i v Česku a komora se může vzteknout. Svoji kancelář inzeruje na internetu a najít jej lze i na oficiálních stránkách advokátní komory.

Už za rok ho navíc čeká plná rehabilitace. Od doby, kdy ho kárný senát vyhnal z justice, uplyne pět let, advokátní komora na něj pak bude hledět jako na normálního bezúhonného člověka, a přijetí do jejích řad tak už nebude bránit vůbec nic. „Podobně hledíme i na advokáty, které kvůli nějakému prohřešku vyškrtla ze seznamu advokátů kárná komise advokátní komory,“ vysvětluje tajemník advokátní komory Ladislav Krym.

Někomu je možná při představě, že si Moltaš navleče advokátský talár, poněkud mdlo, leckdo to ale uvítá. Vždyť protřelý advokát s neovladatelnými sklony k telefonování se může leckdy hodit.

*** Koneckonců o život v Moltašově případě nejde, tak co? To v lotyšské Rize bylo podstatně hůř. Sedmadvacetiletý právník tady v kině odstřelil muže, který příliš hlasitě chroustal svůj popcorn. Stalo se to v závěrečných minutách na Oscara nominovaného filmu Black Swan, který rozbírá duševní svět baletky.

*** Michal Králík z Nejvyššího soudu na serveru Jiné právo s rozpaky píše o internetové stránce www.znamysoudce.cz. Na ní lze známkovat kvality jednotlivých soudců a postupně tak vytvářet jejich žebříček. Projekt by to byl jistě zajímavý, to by ho ale lidé museli brát vážně. A to tedy neberou.

Zdaleka nejčastěji hodnoceným soudcem je Petr Fassati, který v říjnu „pustil policistům“ z vazby muže podezřelého z únosu zmizelé Aničky. Propuštěnému sice dosud nikdo nic nedokázal, do hodnocení soudce se však okamžitě pustily desítky lidí. Třetím nejčastěji hodnoceným je Pavel Horňák, který je zároveň i devátým nejhorším soudcem vůbec. S kvalitami poměrně nenápadného pražského soudce to ale asi vůbec nesouvisí, jen se mu nejspíš někdo mstí za čtvrt století starý hit To se oslaví.

Důkazem je i samotný Králík. Až do jeho článku na Jiném právu si ho nikdo ani nevšiml. Nyní už dostal šest ne zrovna hezkých hodnocení a jen tak tak, že se nepropadl k Horňákovi do desítky hanby.

***

Třetím nejčastěji hodnoceným je Pavel Horňák, který je zároveň i devátým nejhorším soudcem. S jeho kvalitami to ale zjevně vůbec nesouvisí, jen se mu nejspíš někdo mstí za „hit“ To se oslaví. Tím ale aktivity šikovného exsoudce

O autorovi| VÁCLAV DRCHAL, redaktor LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!