Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Soukromý lékárník bojuje o poplatky

Česko

NOVÝ JIČÍN Majitel soukromé lékárny v Novém Jičíně Stanislav Rovan chce zamezit proplácení poplatků v lékárně novojičínské nemocnice, která je krajským zdravotnickým zařízením.

Obdobně jako opavský lékárník Marek Hampel proto u Krajského soudu v Ostravě podal žalobu, jejíž součástí je i návrh na předběžné opatření. „Soud už o návrhu na předběžné opatření rozhodl vzhledem k velmi krátké zákonné lhůtě. Výsledek však zatím blíže nemohu komentovat, protože rozhodnutí dosud nebylo doručeno účastníkům řízení,“ uvedla mluvčí krajského soudu Barbara Plchotová. Rovan zatím rozhodnutí soudu nemá.

V případě opavského lékárníka soud v březnu vydal předběžné opatření, na jehož základě nesměla krajská lékárna Slezské nemocnice v Opavě hradit za pacienty regulační poplatky. Kraj však začal poplatky proplácet jiným způsobem s tím, že na tento typ úhrady poplatků se předběžné opatření nevztahuje. Hampel se proto znovu obrátil na soud, který vydal další předběžné opatření, a poplatky tak lékárna od poloviny dubna neproplácí. „Když už kraj poplatky proplácí, měl by regulační poplatky proplácet klientům všech lékáren, ne pouze ve svých zařízeních. Myslím si, že je to dost nespravedlivé,“ vysvětlil Rovan, který se domnívá, že kraj se úhradou poplatků za pacienty dopouští nekalé soutěže. Náměstek pro oblast zdravotnictví Karel Konečný řekl, že kraj bude rozhodnutí soudu respektovat.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: