Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Sovětský tank T-34 byl atrakcí rekonstrukce bitvy ve Strání. Podívejte se

Česko

  13:12
Desítky tun vážící tank T-34 byl lákadlem pro diváky rekonstrukce bitvy z konce druhé světové války ve Strání na Uherskohradišťsku. Bitevní monstrum sovětské výroby přivezl Jaroslav Post z Nového Jičína, pro něhož jsou tanky koníčkem i zaměstnáním.

Desítky tun vážící tank T-34 byl 29. dubna lákadlem pro diváky při rekonstrukci bitvy z konce druhé světové války ve Strání na Uherskohradišťsku. Bite ... foto: ČTK

Jako vyučený opravář strojů a zařízení strávil vojnu v tanku, tanky spravuje jako zaměstnanec opravárenského podniku. K vojenské historii se dostal asi před deseti lety. „V Lysicích u Boskovic se konala velká tanková bitva, připomínka slavné bitvy u Kursku. Tanků měli kluci dost, ale chyběli jim řidiči. Známý mi zavolal, jestli bych nešel. Od té doby s nimi jezdím,“ vzpomínal Post.

Dvaatřicetitunový tank, který na Uherskohradišťsko přivezl, byl vyroben na sklonku druhé světové války v roce 1944. V bitvě nebyl, sovětská armáda jej po válce darovala československé. „Tank koupil kamarád v Terezíně v muzeu. Skoro celý jsme ho repasovali, motor i převodovka byly vytažené, všechno se to přetěsňovalo. Teď ho nějak držíme pohromadě,“ popsal Post.

Desítky tun vážící tank T-34 byl 29. dubna lákadlem pro diváky při rekonstrukci...
Účastníci se sjížděli 29. dubna dopoledne na rekonstrukci bitvy z konce druhé...

Nejvíce práce podle něj dá udržování motoru a převodů. „Spravujeme si to všechno sami,“ uvedl. Při dobré péči tank podle něj může vydržet desítky let. „I když teď už se špatně shánějí náhradní díly,“ dodal Post. Samotný provoz tanku nepatří k nejlevnějším. Podle Posta tank na 100 kilometrů spotřebuje 400 litrů nafty. Na bitevní ukázky si nadšenci navíc musí platit přepravní firmu.

Posádka tanku je pětičlenná, kromě řidiče ji tvoří jeho pomocník, střelec, nabíječ a velitel. Řízení mnohatunového kolosu je poměrně náročné. „Ovládáte ho řídícími pákami, všechno je mechanické, není tam žádný hydraulický posilovač. Je to dost makačka, člověk se nadře,“ uvedl Post.

Tank nyní střílí dělobuchy, které mají s ostrými náboji společný pouze zvukový efekt. V bitevních ukázkách připomínajících řeže druhé světové války ale posádka tanku přežije až do konce jen výjimečně. „Umíráme skoro pořád,“ dodal s úsměvem Post.

Čas, který stráví s tankem v boskovickém klubu vojenské historie, spočítat prý nelze. „Když bylo v roce 2015 výročí 70 let osvobození, kromě asi tří víkendů jsem nebyl od půlky dubna do půlky září doma. Když přijedeme z bitvy, hned musíme navíc dělat údržbu,“ uzavřel Post.

T-34 byl sovětský střední tank vyvinutý na přelomu 30. a 40. let 20. století. V českých klubech vojenské historie jich je asi desítka.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...