Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sovy jsou, čím se zdají být

Česko

Animovaný 3D film o „sovích strážcích“ je poutavou jízdou ušitou dětem na míru

Režisér Zack Snyder se hledá. Raný vrchol zaznamenal v podobě Úsvitu mrtvých, šťavnaté předělávky slavného zombie hororu George A. Romera. Pak natočil dvojici komiksových adaptací - rádobyantickou „vybíjenou“ 300, takto vlhký sen uhrovitých pubescentů, a Strážce - Watchmen, nechtěně legrační právě tím, jak se brali vážně. Ve svém nejnovějším projektu se zase našel, byť možná jen jednorázově.

I Legenda o sovích strážcích je převodem (a zásadním zhuštěním) již dříve existující předlohy - prvních tří dílů stejnojmenné série knih pro děti spisovatelky Kathryn Laskyové. Jejím hlavním hrdinou je soví chlapec Soren, který dychtivě hltá otcova vyprávění o strážcích Ga’Hoolu, okřídlených bojovnících střežících bájný strom, na němž v harmonii žijí rozličné druhy ptáků. Jeho bratr nad těmito příběhy jen ohrnuje zobák. Když sotva opeření sourozenci vypadnou z rodičovského hnízda, stanou se oběťmi únosu a ocitnou se ve skalní říši totalitně řízené rasou sov, jež si říkají „čistí“. Sorenovi se podaří uprchnout a zamíří pro pomoc za strážci, jejichž existence není jistá.

Legenda o sovích strážcích se veze na vlně popularity 3D digitální animace. Co se třetího rozměru týče, Snyder se nové hračky nemůže nabažit a poněkud ji nadužívá: jistě, akce musí být a přece jenom jde o film o sovách, ale až příliš velká část snímku spočívá v efektních poletech, honičkách a soubojích v ovzduší, které časem začnou působit stereotypně.

Co do počítačové animace je Snyderův film na špičce současných technických možností. Ale i tady by méně bylo více. Ano, vizuály vypadají nádherně, ale všechna ta perfektně prokreslená peříčka a dokonale vyrenderovaná prostředí jsou možná vyobrazena až příliš dokonale a divák v tom čisťoučkém a vymydleném světě zatouží po troše špíny. To je nicméně obecný problém většiny dnešních digitálně animovaných snímků.

Dobro a zlo ve více rozměrech Coby pohádka je Legenda o sovích strážcích pochopitelně vystavěná na souboji dobra se zlem. Ústřední dualita se tu důsledně zmnožuje: když zlo, tak musí sídlit v říši mrtvého kamene, kde vládnou diktátorské praktiky, dobro se zase spojuje se stromem kypícím životem a veřejnou diskusí. Film tu dokonce jde daleko za rámec nutných schémat a způsobem vstřícným k dětským divákům navozuje témata jako multikulturalismus a vstřícnost k jinakosti. Nečekaně „dospělý“ je také motiv spočívající v tom, že hrdinové ve skutečnosti často vypadají daleko skromněji, než jak si je představujeme, a že by bylo lepší, kdyby v životě vlastně nebyli potřeba.

Spoustu věcí ve filmu jsme viděli jinde: skalní svět vypadá jako Mordor z Pána prstenů, Ga’Hoole připomene strom z Avatara. Otravné jsou postavy vložené do děje jen pro komický efekt. Moc smyslu pak nedává to, že se většina filmu odehrává ve dne, kdy skutečné sovy spí. A Snyder bohužel až příliš často zanáší plátno otřesně kýčovitou kombinací zpomalených záběrů a vypjatým pěním „australské Enyi“ Lisy Gerrardové. To jsou však jen marginálie, nad kterými převládají tak akorát srozumitelně podané ústřední myšlenky a potěšitelně temné ladění celého příběhu. (Například skalní říše je opravdu děsivý pracovní lágr.) Snyderovi se podařilo vytvořit poutavou a cílovému publiku na míru ušitou podívanou, která si pokračování, naznačené v závěru, určitě zaslouží.

***

Legenda o sovích strážcích USA/Austrálie 2010 Režie: Zack Snyder

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...