Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

SP v Česku: pořadatelé se těší na mráz

Česko

PRAHA Na přelomu roku se Česko stane centrem lyžařského světa. Běžci na lyžích odstartují lukrativní seriál Tour de Ski, v jehož rámci zavítají dvakrát do Nového Města a jednou na Pražský hrad, elitní slalomářky očekávají první lednový víkend ve Špindlerově Mlýně.

Jediné, co ještě může zmařit české plány, je vrtkavé počasí. Ale i to se na pořadatele po teplých dnech plných nervozity usmálo.

Předpověď slibuje mráz, takže děla na výrobu technického sněhu se o víkendu rozběhnou na plné obrátky. „Příznivá předpověď nás přesvědčila, abychom kývli i na další dva závody,“ říká Petr Honzl, šéf organizačního výboru v Novém Městě na Moravě, kde ke dvěma závodům přibrali ještě další dva podniky seriálu Tour de Ski, které měl původně na začátku ledna hostit Oberstdorf.

Nyní mají na Vysočině připravený technický sníh na stadionu. „A na hromadě máme sníh na pokrytí tak 1,7 kilometru závodního okruhu,“ popisuje Honzl.

Aby mohli závod uspořádat, potřebují dvě noci a jeden den mrazu. „To by pak už mělo vydržet,“ doufá Honzl.

Závod musíme uspořádat Podobně mírně optimističtí jsou pořadatelé sjezdového svátku ve Špindlerově Mlýně. „Trošku se teď počasí zadrhlo, ale sjezdovky drží,“ tvrdí generální sekretář závodů SP Aleš Krýzl.

V nejznámějším českém zimním středisku se už pustili do stavby tribun. „Musíme závod uspořádat, i kdybychom měli sníh přivážet,“ podotýká Krýzl.

Tato krajní varianta by ale nastat neměla. I v Krkonoších se totiž těší na víkendové mrazy. „Vypadá to nadějně,“ přikyvuje sekretář. „Ideální pro přípravu sjezdovky je sucho a mráz. Na závod je totiž lepší umělý sníh. Potom se svah lépe připravuje.“ V ideálním případě by mělo na černé sjezdovce ve Svatém Petru ležet kolem půl metru sněhu, aby se slalomové tyče nemusely zapichovat do země.

Přes nadějné vyhlídky ale obě střediska s obavami sledují předpovědi počasí, protože příval extrémně teplého vzduchu by mohl jejich snahy přivést vniveč.

Paradoxně nejlépe jsou na tom pořadatelé sprintu na pražském Hradčanském náměstí. Zde závod bude, i kdyby bylo teplo. Pořadatelé by totiž sníh v případě krajní nouze vyrobili na bázi dusíku.

***

SP v Česku na přelomu roku NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ (běh na lyžích) 28. 12. prolog žen a mužů 29. 12. 10 km žen, 15 km mužů PRAHA - HRADČANY (běh na lyžích) 30. 12. sprint žen a mužů NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ (běh na lyžích) 1. 1. 5+5 km žen, 10+10 km mužů 2. 1. 10 km žen, 15 km mužů ŠPINDLERŮV MLÝN (alpské lyžování) 5. 1. Obří slalom žen 6. 1. Slalom žen

Autor: