Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Spácháte v budoucnu zločin?

Česko

NOČNÍ HLÍDKA

Intelektuální příloha deníku Boston Globe, zvaná Ideas, má téma znějící jak film od Spielberga: V budoucnu spácháte zločin (You will commit a crime in the future, 20. února). Jenomže pozor, na to nemusíte čekat do roku 2054, až vás přijde zatknout Tom Cruise, protože si nepřečetl minority report. Tohle je běžná rutinní práce, když se rozhoduje o podmíněném propuštění během trestu. Udělá to znovu, nebo ne?

Američtí vězeňští experti se snaží odhalit, co jsou známky rizika u propuštěnců. Ideas píší o zajímavých korelacích: ti, jejichž obětí jsou ženy, jsou méně rizikoví než ti s mužskými oběťmi. Propuštění vrazi páchají méně zločinů než ti, kdo oběť „pouze“ zranili. (Proč, to se neví. Psycholog Vernon Quinsey z Queens University v Kanadě míní, že vraždy s ženskými oběťmi bývají nezřídka výsledkem domácích rvaček, které se strašlivě zvrtly. Kdežto násilníky s mužskými oběťmi jsou homosexuální pedofilové, kteří mají vysokou recidivu.)

Což je i pointa. Kriminolog Richard Berk z Pensylvánské univerzity říká, že jak budeme do počítačů cpát víc a víc dat o recidivistech, možná začnou vypadávat až bizarní korelace (třeba s velikostí bot a barvou auta). „Představte si, že byste mohli upozornit matku osmiletého dítěte na třikrát vyšší riziko, že její dítě v 18 letech někoho zabije,“ říká Berk. „Co by si k čertu měla s tou informací počít? Co by s tím měly dělat sociální úřady a celá společnost? Nevím, vážně nevím.“ *** Slovenský policejní prezident Jaroslav Spišiak, který mluví a vypadá, jako kdyby se v Bratislavě objevil rovnou z Kriminálky Miami, minulý týden oznámil své cíle pro letošní rok (propadne-li, nabídne demisi). Chce snížit počet nehod, protože tam umírá nejvíc lidí. Na Slovensku bylo loni 89 vražd, ale na silnicích zahynulo 345 lidí.

I kdyby policisté chodili po ulicích v dvojstupu, stejně všem vraždám nezabrání. Zato snížit počet nehod lze - podle plánu o pět tisíc (o 23 %, na Slovensku by jich mělo být nejvýš 16 595). „Máme prerátané, že ak znížime počet nehôd o päťtisíc, tak znížime aj počet mŕtvych a ťažko zranených,“ říká Spišiak. V prioritách následují násilné trestné činy: u vražd by se měla objasněnost zvýšit z 82 na 92 %.

V plánu chybí boj s korupcí, protože ten na Slovensku spadá pod speciální úřad. Zato bude Spišiak dbát, aby policisté ve statistice nešvindlovali - za pokus tutlat trestní oznámení hrozí vyhazov. *** Po uzávěrce nám došla data z právnické fakulty Vídeňské univerzity (určená pro minulý článek Nejlepší fakulta ve střední Evropě?). Takže: ani Vídeň nemá data o svých publikacích v prestižních, tzv. impaktovaných časopisech. Na 9843 studentů zde připadá 401 vyučujících (z toho 35 profesorů), tedy 24 na jednoho. Absolventy sleduje jen univerzita jako celek (nabízí data z průzkumu z roku 2009, kde hlavní skupinou absolventů byli právníci, novináři a psychologové). Univerzitě dali nejlepší známky za „dobrou pověst“ a „vědeckou průpravu“, horší za „inovativnost“ a „profesní průpravu“.

Což bylo jedno z překvapení středoevropského průzkumu: v měřitelných kritériích na tom německé a rakouské školy nejsou lépe než české. Praha i Brno vykazují po dvou impaktovaných článcích; Brno jako jediné dělá systematické průzkumy u absolventů. Takže pozor na iluze o Německu!

O autorovi| TOMÁŠ NĚMEČEK, redaktor LN

Autor: