Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Spaghetti aglio, olio

Česko

Italské těstoviny patří k těm několika málo vzácným pokrmům, jichž je zhola nemožné se přejíst. Ty nejsnadnější způsoby přípravy jsou navíc nositeli obdivuhodné úspory času ve spojení s jednoduchou, avšak okouzlující chutí. Jedním z takových pokladů jsou špagety s česnekem, olivovým olejem a papričkou peperoncino. Papričky pocházejí z Abruzzi, horského kraje omývaného teplými vlnami Adriatického moře. Zdejší obyvatelé mají pro ostré červené chilli papričky skutečnou slabost, a dokonce je láskyplně nazývají diavolino, čertík.

Při ochutnávání abruzzijských specialit je tedy na místě jistá opatrnost, neboť jedinec s nevytrénovanými chuťovými buňkami tu snadno může přijít o celý svůj chuťový smysl.

Aby nebyly spaghetti aglio, olio e peperoncino jen velmi jednoduché, ale také velmi lahodné, použijte špagety z tvrdé pšenice, extra panenský olivový olej z prověřených zdrojů, čerstvý česnek plný pronikavé vůně a šťavnatou chilli papričku.

POTŘEBUJEME:

Pro 4 osoby 400 g špaget 3-4 lžíce extra panenského olivového oleje 2 stroužky česneku 1 čerstvá paprička peperoncino (nebo jiná červená chilli paprička) 1 lžíce nadrobno nasekané čerstvé petrželky sůl

POSTUP:

Stroužky česneku oloupeme a nakrájíme na plátky. Peperoncino podélně rozkrojíme, vyjmeme semínka a dužninu nakrájíme na malé kousky. V menší pánvi rozehřejeme olivový olej a přidáme česnek s papričkou. Na mírném ohni opékáme, až se česnek začne zbarvovat. Sejmeme z ohně a zlehka osolíme. V hrnci mezitím přivedeme k varu vodu, vložíme špagety, promícháme, aby se nepřilepily ke dnu, a vaříme bez pokličky podle návodu. Pak špagety scedíme a promícháme s osmahnutým česnekem, peperoncinem a olivovým olejem. Posypeme petrželkou a ihned podáváme.

Pro vaření těstovin platí několik základních pravidel. Těstoviny potřebují spoustu vody, aby měly během vaření prostor k pohybu. Na 100 g suchých těstovin počítejte s litrem osolené vody. Těstoviny do hrnce vkládáme teprve v okamžiku, kdy je voda v plném varu. Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda jsou špagety uvařené, je ochutnání. Těstoviny by měly být uvařeny al dente, jak říkají Italové, čímž myslí na povrchu měkké, avšak ve středu pevné.

4 další rady, jak vylepšit těstoviny

1 Je až s podivem, že obyvatelé tak honosného města, jako je Řím, dokážou mít slabost pro něco tak prostého, jako jsou nudle s máslem.

Zdejší fettuccine al burro se připravují uvařením plochých dlouhých nudlí zvaných fettuccine (400 g) a jejich následným promícháním s máslem (70 g) a čerstvě nastrouhaným parmezánem (70 g).

2 Z prosluněné Kampánie rozkládající se kolem výbušného Vesuvu pochází pasta cacio e pepe, těstoviny se sýrem a pepřem. Těstoviny (400 g) jakéhokoliv druhu jsou uvařeny al dente a promíchány s čerstvě mletým černým pepřem (množství dle uvážení), strouhaným sýrem caciocavallo (100 g) a několika lžícemi horké vody. To vše je důkladně promícháno, až se sýr pěkně táhne.

3 V Apulii, kraji pokrytém plodnými olivovníky, není v době sklizně oliv příliš času nazbyt. Proto se místní hospodyňky uchylují k takovým pokrmům, jako je strascinati con la mollica, těstoviny s ančovičkami a strouhankou. Nakrájené ančovičky (naložené v oleji, 3 filátka) jsou spolu se strouhankou (150 g) osmahnuty na olivovém oleji (4-5 lžic), zlehka opepřeny a vmíchány do uvařených těstovin. 4 Burro alla salvia je horké šalvějové máslo, kterým se po celé Itálii přelévají ravioli a tortellini, ale i obyčejné těstoviny. Tato voňavá směs se připravuje rozehřátím másla (100 g) v malém kastrolu na mírném ohni. V okamžiku, kdy se začíná zbarvovat, jsou přidány čerstvé šalvějové lístky (15 kousků), které se ještě chvilku opékají, až jsou křupavé. Nakonec se přidá špetka soli a máslo se promíchá s těstovinami.

Autor: