Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Španělé poprvé odsoudili Frankův režim

Česko

MADRID Španělští poslanci včera schválili zákon, který vůbec poprvé oficiálně odsuzuje převrat, jímž se v roce 1926 zmocnil vlády generál Francisco Franco. Odsouzení se dočkal i následující diktátorský režim sužující zemi téměř čtyři desítky let. Poslanci podpořili návrh navzdory protestům opozice, podle níž tento krok může otevřít staré rány a vést k rozpolcení španělské společnosti. Smyslem zákona, jemuž jeho navrhovatelé připisují historický význam, je uznat a rozšířit práva osob, které během frankistického režimu trpěly pronásledováním a útlakem kvůli politickým, ideologickým či náboženským důvodům.

Zákon především zavazuje místní úřady, aby podpořily úsilí o odkrytí hromadných hrobů pocházejících z období 1936-1939, kdy Španělsko decimovala občanská válka. Současně přikazuje odstranění symbolů frankistické doby ze všech veřejných míst, jako jsou ulice či budovy. Za nezákonné prohlašuje hromadné vojenské soudy, které vedly k uvěznění či k popravám tisíců odpůrců Frankovy vlády.

Právní normu nazvanou Zákon historické paměti musí ještě schválit Senát. Při hlasování v horní komoře se ale nečeká žádný problém, protože i tam senátoři již dříve naznačili většinovou podporu. Pro premiéra Josého Luise Zapatera bylo schválení zákona jednou z hlavních priorit. Zapaterův dědeček byl po nástupu generála Franka popraven.

Autor: