Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Španělská letadla do ČR?

Česko

Vláda projednala výměnu bitevníků L-159 za transportní letadla CASA

PRAHA Česká republika se pravděpodobně zbaví části nepotřebných podzvukových bitevníků L-159 Alca. Vyplývá to z materiálu, který vláda projednala minulý týden.

Ministerstvo obrany chce vyměnit pět bitevníků Alca za čtyři nově vyrobené taktické transportní letouny C-295M od španělského výrobce CASA, který je součástí evropského konsorcia EADS. A doplatit 2,3 miliardy korun. Tyto peníze chce armáda vzít z prostředků původně vyhrazených na nákup obrněných transportérů Pandur. „Náklady nejsou jen nějaké doplacení ceny, ale týkají se i výdajů na uvedení letounů L-159 do provozu,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Podle informací LN je cena za uvedení jednoho letounu L-159 do provozu 70 milionů korun. To ale Čírtek odmítl potvrdit. „Ta informace byla v neveřejném režimu a já vám nemůžu nyní rozklíčovat konkrétní náklady,“ prohlásil. „Jedná se řádově o desítky milionů.“ Kontrakt mezi Českem a španělskou společností EADS však ještě může překazit italský koncern Alenia Aeronautica. Ten vyrábí konkurenční a srovnatelný letoun Spartan. Alenia si stěžuje na postup ministerstva obrany u Evropské komise i českého antimonopolního úřadu.

České ministerstvo obrany o kontraktu rozhodlo bez výběrového řízení a domluvilo se pouze s CASA. „Jsme překvapeni, protože tento typ obchodu je zcela neobvyklý, protože nám nedal možnost podílet se na něm,“ postěžoval si v České televizi regionální ředitel Alenie Roberto Leva. Ministerstvo však věří, že Italové se svou stížností neuspějí. „V tuto chvíli nejsou k dispozici informace, že by to mohlo vést ke zdržení,“ řekl Čírtek.

Armáda nové dopravní letouny nutně potřebuje. A to hlavně pro dopravu vojáků do zahraničních misí. V současné době vojáky do Afghánistánu nebo do Kosova přepravuje dopravní Airbus. Ten ale nemá žádné pancéřování ani ochranné systémy.

Některé armádní špičky však nejsou s transportními letouny typu CASA spokojeni. „Tento typ letounu nesplňuje požadavky specifikované armádou,“ uvedl již před časem náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. CASA totiž přepraví pouze 24 raněných vojáků a má dolet jen patnáct set kilometrů. Požadavky však byly na třicet míst.

Ministerstvo obrany přesto doufá, že vojáci letouny přijmou s nadšením. „Samozřejmě žádný letoun není ideální, ale oproti tomu, co máme dnes, tedy Antonovy 26, je letoun CASA zlepšení o dvě generace. Vojáci budou spokojeni, že mají novou techniku,“ tvrdí Čírtek.

Česká republika má eminentní zájem na tom, aby se nepotřebných bitevníků L-159, kterých je nyní 47, zbavilo. Jen za konzervaci daňoví poplatníci zaplatí ročně přes 50 milionů korun. Spekuluje se však, že je tato částka třikrát vyšší. Podle informací LN by měly další bitevníky putovat do Maďarska. „Je několik potenciálních zájemců i v evropských zemích,“ naznačuje Čírtek.

Česká republika se pravděpodobně zbaví části nepotřebných bitevníků L-159

Ministerstvo obrany o kontraktu rozhodlo bez výběrového řízení

Autor: