Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Španělsko prožilo den bez letadel

Česko

Stávka ve Španělsku – Letečtí dispečeři protestují proti změnám, na celý den vyhnali stroje ze vzduchu

Španělsko o víkendu vyhlásilo první stav nouze za 35 let poté, co v pátek „onemocněli“ letoví dispečeři. Letový provoz obnovila až armáda, která převzala vládu nad letišti.

MADRID/PRAHA Osm hlavních letišť ve Španělsku přestalo v pátek odpoledne fungovat poté, co letoví dispečeři zahájili neoficiální stávku. Jejich protest postihl více než 600 tisíc pasažérů, kteří nemohli odcestovat podle plánu. Situace se vrátila k normálu v neděli odpoledne. „Toto není stávka, ale lidový protest,“ cituje agentura Reuters Camila Celu, šéfa španělských odborů letových dispečerů USCA. Dispečeři opustili své posty bez varování kvůli „náhle nemoci“ v pátek odpoledne, když vláda schválila změny v pravidlech určujících, kolik hodin ročně smějí pracovat.

Španělský ministr vnitra Perez Rubalcaba podle agentury AFP uvedl, že letoví dispečeři obhajují „neomluvitelná privilegia“. Podle ministerstva dopravy pracuje ve Španělsku 2300 letových dispečerů, kteří si ročně vydělají v průměru 200 tisíc eur, tedy téměř pět milionů korun.

V rámci úsporných opatření španělská vláda již letos v únoru dramaticky snížila počet povolených přesčasů a platové tarify dispečerů. Ti si v některých případech mohli ročně vydělat až 600 tisíc eur, tedy 15 milionů korun.

Vpátek odpoledne vláda schválila opatření, podle kterého se do maximálního povoleného počtu 1670 odpracovaných hodin ročně, tedy 32 hodin týdně, nebude započítávat práce mimo letecký provoz. Nově se tak do povolených hodin nebude počítat například nemocenská nebo mateřská.

Vláda v pátek navíc podpořila plán prodat 49 procent státem vlastněného letištního provozovatele, firmy AENA. Ani s tímto krokem španělští odboráři nesouhlasí, uvedl britský ekonomický deník Financial Times. Vláda odsouhlasila i zákon, který umožňuje armádě převzít nad domácími letišti plnou kontrolu právě v případě vyhlášení stavu nouze.

V reakci na neohlášenou a neoficiální stávku letových dispečerů vyhlásila španělská vláda stav nouze. Jedná se o první vyhlášení tohoto stavu od listopadu 1975, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Vyhlášením stavu nouze převedla vláda stávkující dispečery pod vojenské orgány a pohrozila jim tresty vězení podle vojenského trestního řádu. Stav nouze má trvat 15 dnů a může být v případě potřeby i prodloužen.

Letoví dispečeři si stěžovali na to, že byli nuceni vrátit se do práce namířenými zbraněmi. Vzhledem k jejich vysokým platům a krátké pracovní době se jim nepodařilo získat téměř žádné sympatie cestující veřejnosti, která byla nucena nocovat na letištích v provizorních podmínkách,

Náhlá „nemoc“ dispečerů znemožnila odlet statisícům Španělů. kteří chtěli využít prodlouženého víkendu. Ve Španělsku je totiž toto pondělí a středa státním svátkem. Mnoho lidí si proto vzalo dovolenou i v úterý, aby si mohli volné dny užít za hranicemi země.

Autor: