Sparta bodovala účelnou hrou

Letenští fotbalisté oplatili Brnu loňské porážky a vítězstvím 2:0 si lehce upevnili vedení v tabulce

BRNO/SPARTA Kouzlo trenéra Petra Uličného, který v domácím prostředí proti Spartě dosud vždy dovedl fotbalisty Brna k vítězství, pominulo. Sparťané na jihu Moravy vyhráli 2:0 a spolu s Jabloncem zůstávají posledním týmem, který v nové sezoně neztratil ani bod. „Mám dobrý pocit, že jsme tak těžké utkání zvládli,“ uvedl pro ČTK kouč Sparty Vítězslav Lavička.

Tři body nakonec jeho týmu zajistil už v úvodu Karol Kisel, který po zranění nastoupil letos poprvé a hned vstřelil gól. Slovenský záložník se trefil po centru Miroslava Matušoviče výstavní střelou ze střední vzdálenosti. „První branka nám hodně pomohla, neboť po zbytek poločasu jsme se dostali pod tlak,“ přiznal Lavička.

Sparta si hladkým vítězstvím srovnala s Brnem účty z minulé sezony, v níž ji právě domácí porážka se stejným soupeřem pravděpodobně připravila o titul. Loni na podzim navíc v Brně prohrála 2:4.

Vzpomínka na loňské drama se na Městském fotbalovém stadionu vznášela ve vzduchu od první minuty, a když Kisel otevřel skóre, bylo to jako deja vu. Stejný hráč, jen o minutu později, se totiž do branky trefil i loni v listopadu. Dál už však bylo vše jinak: Brno na žádný zvrat nemělo.

Sparta mohla hrát v klidu, nikam se nemusela hnát a její hře to prospělo. Akce letenských byly přímočaré a dobře promyšlené, byť jimi sparťané hodně šetřili. Po utrápeném vítězství nad Viktorií Žižkov to však přece jen byla změna.

Domácí kouč se pokusil hru svého týmu oživit střídajícím Davidem Kalivodou, jenže brněnský stereotyp narušil jen částečně. Zdlouhavé rozehrávky, nakopávané míče a nepřesné kombinace, to všechno předváděli brněnští hráči při své územní převaze. „Nevypracovali jsme si žádnou šanci. Sparta měla super produktivitu,“ uznal Uličný.

Charakteristickou byla pro hru jeho týmu akce z 51. minuty, kdy Tomáš Polách sprintoval sám ke sparťanské brance. Brněnský špílmachr však svůj únik zbrzdil a špatnou zpětnou přihrávkou jen odevzdal míč soupeři.

„V závěru jsme už ztráceli síly. Jak dala Sparta druhý gól, tak už hru kontrolovala,“ připomněl Uličný druhou branku, kterou dal sedm minut před koncem střelou zblízka střídající Kamil Vacek.

Sparta si upevnila vedení v tabulce, a navíc si úspěšně vyzkoušela hru v sestavě, v níž pravděpodobně nastoupí ve čtvrtek v pohárovém duelu v Záhřebu.

***

1. FC Brno 0 Sparta Praha 2

Branky: 12. Kisel, 83. Vacek. Rozhodčí: Jech - Filípek, Urban. ŽK: Čoupek - Had. Diváci: 8550. Poločas: 0:1. Brno: Bureš - Švejnoha, Trousil, Živný, Čoupek (81. Kuncl) - Mareček, Večeřa (46. Kalivoda), Polách, Střeštík (73. Šural) - Besta, T. Došek. Sparta: Kozáčik - Kúdela, Voříšek, Řepka, Had - Kladrubský, Kisel (86. L. Došek), Hušek, Matušovič - Kulič (64. Vacek), Slepička (89. Wilfried) HODNOCENÍ LN * **