Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spartu srazilo lpění na Řepkovi

Česko

Fotbalisté pražského klubu se nedokázali vypořádat s absencí potrestaného stopera a zřejmě přišli o titul

PRAHA Fanoušci Slavie mají po nečekaném zvratu ve fotbalové lize jasno: vedoucí Spartu o titul téměř jistě připravil zkrat obránce Tomáše Řepky, který se nechal vyloučit v předposledním utkání s Brnem. Stejně jako nevyzpytatelný stoper však zřejmě zaváhala i sama Sparta, která se na svého klíčového hráče až příliš upnula.

Sparťané k Řepkovi vzhlížejí jako ke svatému obrázku. „S ním jde síla Sparty nahoru a soupeř vbíhá na hřiště s větším respektem. Kádr sice máme dost široký, žádný druhý Řepka ale není,“ říkal záložník Miroslav Matušovič ještě před sobotním utkáním s Ostravou, který Sparta bez Řepky prohrála a nechala se jedno kolo před koncem ligy sesadit z prvního místa.

Absence Řepky je pro Spartu zdrcující. Když loni v září dostal za běsnění v Teplicích trest na sedm zápasů, tým Michala Bílka hned v následujících dvou duelech prohrál s Mladou Boleslaví (0:1) a Slavií (0:2). Naopak s Řepkou v sestavě prohrál ze 17 zápasů jen jednou.

Může to být důkaz o Řepkově výjimečnosti, ale mnohem víc to vypovídá o neschopnosti sparťanů vyrovnat se s nečekanou komplikací.

Jako by chybějící jméno Řepky na soupisce bylo zvláštním syndromem, který pokaždé nahlodá sparťanskou psychiku. Jednou je pro jejich hru charakteristická nervozita, jindy bázlivost - výsledek je však většinou podobný. „Závislost na Řepkovi je logická. Právě s jeho návratem byl spojen jarní vzestup Sparty. Proto si na něj tak zvykli,“ všiml si trenér Josef Pešice.

Jenže z hrdiny, který táhl Spartu za titulem, se Řepka během jednoho týdne proměnil v psance, kterého posměšně vzývají i fanoušci nenáviděné Slavie.

Zbytečně se na Řepku upnuli Vyřazení Řepky má na Spartu stejný dopad jako absence Jana Kollera na národní tým. Hra Sparty je totiž s Řepkovými schopnostmi spojená až příliš pevným poutem. „Je jedinečný. Každý trenér by ho chtěl mít ve svém mužstvu. Svou osobností i způsobem, jakým hraje, nám dává obrovskou sílu,“ odmítl obránce Petr Voříšek, že by Spartě lpění na Řepkovi škodilo.

Na druhou stranu i bývalý trenér Jiří Bartl tvrdí: „Podle mě je chyba v trenérovi, který se na Řepku zbytečně moc upnul. Přitom měl na výběr hodně hráčů.“

Sparťané tvrdí, že Řepka nahání soupeřům strach, ale ve skutečnosti je jeho efekt jiný: Řepkova přítomnost spíš dodává sparťanům odvahu. „Ztráta Řepky je vyvedla z míry, sebevědomí najednou ztratil i dříve jistý Sivok. Takový tým by to ale měl zvládnout,“ připomněl Pešice.

Před dnešním finále Poháru ČMFS s Libercem mohou být sparťané znovu klidní, Řepka se po dvou zápasech vrací do sestavy. „Nemám žádný důvod, aby nehrál. Na druhou stranu se nemůže tvrdit, že Sparta stojí a padá s Řepkou,“ naznačil pro ČTK mírnou změnu v postoji Jozef Chovanec, který se po Bílkově rezignaci na dva zápasy stane trenérem Letenských.

***

Poloviční Sparta bez Řepky

Ligová bilance s Řepkou v sestavě: Sparta - Olomouc 1:0, Most - Sparta 0:5, Sparta -Bohemians 1905 3:1, Brno -Sparta 4:2, Ostrava - Sparta 0:0, Sparta - Plzeň 3:1, Zlín -Sparta 0:2, Sparta - Žižkov 6:1, Olomouc - Sparta 0:0, Sparta -Teplice 1:0, Ml. Boleslav -Sparta 1:4, Sparta - Jablonec 1:0, Slavia - Sparta 1:1, Sparta -Č. Budějovice 1:0, Kladno -Sparta 0:1, Sparta - Most 3:0, Bohemians 1905 - Sparta 0:0. CELKEM: 12 vítězství, 4 remízy, 1 prohra Ligová bilance v zápasech, kdy byl Řepka vyloučen: Teplice - Sparta 2:1, Sparta -Brno 0:2. CELKEM: 2 prohry Ligová bilance v zápasech, kdy Řepka nenastoupil: Sparta - Liberec 1:0, Plzeň -Sparta 0:0, Sparta - Zlín 2:1, Žižkov - Sparta 1:4, Sparta -Boleslav 0:1, Jablonec - Sparta 0:2, Sparta - Slavia 0:2, Č. Budějovice - Sparta 1:1, Sparta -Kladno 4:1, Sparta - Ostrava 1:2. CELKEM: 5 vítězství, 2 remízy, 3 prohry

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!