Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Stát se musí omluvit SPD, rozhodl soud. Vnitro stranu označilo za xenofobní

Tomio Okamura (SPD) na jednání Poslanecké sněmovny, kde se poslanci mimořádně sešli z podnětu opozičního ANO k migračnímu paktu EU. (28. února 2024) foto: Radek Vebr, MAFRA

Stát se má omluvit opozičnímu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) za to, že ministerstvo vnitra ve své zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí roku 2020 označilo SPD za xenofobně zaměřenou populistickou skupinu a přisoudilo jí dominantní úlohu při projevování předsudečné nenávisti. Ministerstvo vnitra, které za ČR u soudu jedná, se podle ministra Víta Rakušana (STAN) velmi pravděpodobně odvolá.
  15:29aktualizováno  16:19

„Soud dnes žalobci v plném rozsahu vyhověl,“ potvrdila pro iDNES.cz soudkyně a tisková mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 7 Iva Kaňáková.

„Obvodní soud pro Prahu 7 vyhověl v plném rozsahu žalobě SPD, která se omluvy domáhala,“ uvedla mluvčí SPD Barbora Šťastná. Ministerstvo vnitra zváží odvolání.

Stát má omluvu zveřejnit na stránkách ministerstva vnitra a doručit ji SPD, uvedla Šťastná. „Ministerstvo vnitra vyčká na doručení rozsudku a podrobně se seznámí s jeho písemným odůvodněním. V návaznosti na vyhodnocení odůvodnění jsme případně připraveni podat odvolání k městskému soudu,“ sdělila mluvčí vnitra Hana Malá.

Podobnými slovy komentoval rozsudek ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Zpráva, o které rozhodoval soud, vznikla ještě za minulé vlády a vypracoval ji expertní tým, který si za svými závěry stojí. Ministerstvo vnitra se velmi pravděpodobně po prostudování písemného odůvodnění rozsudku proti rozsudku odvolá,“ uvedl pro iDNES.cz ministr vnitra Rakušan.

Rozsudek ještě není písemně vyhotovený. „Na vypracování písemného vyhotovení a rozeslání účastníkům má soud 30 dnů od vyhlášení rozsudku. Poté bude na účastnících řízení, zda proti rozsudku v zákonem stanovené lhůtě podají, či nepodají odvolání,“ uvedla Kaňáková.

Vnitro ve zprávě z února 2021 v kapitole o projevech předsudečné nenávisti napsalo, že SPD hrála v této oblasti jednoznačně dominantní úlohu.

„Vedle neonacistických a jiných pravicově extremistických subjektů vyvíjelo ve sledovaném období aktivity i několik dalších xenofobně zaměřených populistických skupin. Tyto subjekty se však nedokázaly sjednotit, křehká spojenectví vzniklá v prostředí sociálních sítí se rozpadala. Jednoznačně dominantní úlohu hrálo hnutí Svoboda a přímá demokracie,“ uvádí zpráva.

„V řízení bylo na základě stovek provedených důkazů spolehlivě prokázáno, že SPD je legitimním demokratickým subjektem, jehož aktivity i ideologický program spočívají převážně v ochraně sociálně slabších obyvatel,“ sdělil předseda SPD Tomio Okamura.

Zmínil i podporu mladých pracujících rodin, českých firem, podporu dostupnosti zdravotních služeb a šetření státu na výdajích. „Nikoliv v šíření nenávistných a xenofobních projevů, jak tvrdilo ministerstvo vnitra,“ uvedl.

SPD u soudu argumentovala tím, že vnitro zařazení hnutí do zprávy řádně neodůvodnilo a rezignovalo i na prokázání svých tvrzení. „V průběhu samotného soudního řízení ministerstvo předložilo podklady, kterými byly ve značné míře bulvární články či vyjádření osob, jejichž jednání dle soudu nebylo přičitatelné hnutí SPD,“ dodala Šťastná. Velké množství se podkladů se podle ní ani nevázalo k období, které napadená zpráva mapovala.

Hnutí SPD se ve zprávách vnitra objevilo opakovaně, opoziční subjekt to odmítal. Okamura hovořil mimo jiné o politické motivaci s ohledem na to, že vnitro bylo vedené ČSSD (dnešní SOCDEM).

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!