Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Špičkový radar je v ohrožení

Česko

Peníze na radar – Zařízení si policie půjčuje, i když na sebe vydělá

BRNO Jediný stabilní radar v Brně má namále. Ačkoli do státní pokladny přinesl několikanásobně více peněz, než sám stojí, policie si ho od soukromé firmy stále jen půjčuje.

Není tak jasné, zda zařízení, které kromě hlídání rychlosti umí zachytit i průjezdy na červenou či pohyb kradených vozidel, v Brně zůstane. Nejsou na něj peníze.

Kamerový systém u křižovatky Křižíkovy ulice a výpadovky na Svitavy loni zaznamenal na 3800 přestupků a jen brněnské řidiče připravil o dva miliony korun. Podle vedoucího brněnské dopravní policie Štěpána Zachary by jeho odkoupení přišlo asi na milion korun. „Usilujeme o to, aby systém odkoupilo město. Jinak o něj přijdeme,“ uvedl Zachara pro LN.

Problém je v tom, že policie vybrané pokuty musí odvést do státní pokladny. Ani v takovém případě nedělají státní rozpočtová pravidla výjimku. Jediný způsob, jak postupovat, je právě to, že radar odkoupí město, které má na jeho provozu zájem, a pak ho předá buď svým strážníkům, nebo daruje státní policii. Letošní brněnský rozpočet ale s odkoupením radaru nepočítá a ten na příští rok teprve vzniká.

Radar ve Sportovní vlastně ani radarem v pravém slova smyslu není. Je to soustava kamer – jedna zachytí vozidlo vjíždějící do monitorovaného úseku a druhá jeho výjezd a poté počítač vypočte rychlost a případně dá vědět policii, která může řidiče pokutovat.

Pracovníci firmy Camea, kteří systém vyvinuli, při jeho spuštění uvedli, že je to současně možnost vyzkoušet systém v ostrém provozu. Podle Petra Vorlíčka z tiskového odboru ministerstva vnitra ale tento stav není srovnatelný se situací v obcích, kde dokonce soukromé firmy rychlost měřily. „Firma neprováděla žádné měření, nezaznamenávala ničí osobní údaje. Naměřená data zpracovává policie,“ řekl.

Ztráta systému by v důsledky ohrozila Brňany. „Na Sportovní ulici došlo k výraznému zklidnění a zpomalení dopravy,“ zhodnotil Zachara. Podle statistik si řidiči v úseku hlídají ručičku tachometru – nad limit jede v současnosti asi 40 procent motoristů, v minulosti to přitom bylo devět aut z deseti.

Brněnští policisté a strážníci mají k dispozici výrazně méně radarů než jejich pražští kolegové. Městská policie má nyní tři zařízení k měření rychlosti, státní policisté obvykle konkrétní čísla nezveřejňují, loni však oznámili, že získali osmé vozidlo se zabudovaným měřičem. V Praze jsou radarů v součtu desítky.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!