Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spielberg Hitchcocka nekopíroval

Česko

Známý americký režisér vyhrál soudní spor o autorství námětu k filmu Disturbia

NEW YORK Režisér filmových hitů, Steven Spielberg, vyhrál spor o originalitu námětu ke svému filmu Disturbia. Newyorský soud uznal, že se hollywoodská studia DreamWorks a Paramount natočením filmu Disturbia nedopustila plagiátorství. Soud zamítl žalobu, která režiséra a studio vinila z vykradení klasického thrilleru Alfreda Hitchcocka Okno do dvora. Informovala o tom agentura Reuters. Hlavním hrdinou kriminálního thrilleru Disturbia je mladík v domácím vězení, který pozoruje své sousedy včetně muže, jehož podezřívá, že je sériovým vrahem.

Velmi podobný námět má však i děj slavného Hitchcockova filmu Okno do dvora. V něm je hlavní hrdina po úrazu uvězněn v invalidním vozíku a při pohledu do cizího okna získá podezření, že muž v protějším bytě zavraždil svou manželku. Hitchcock se při natáčení filmu nechal inspirovat povídkou Cornella Woolriche z roku 1942. Správci Woolrichovy pozůstalosti ve sporu tvrdili, že Spielberg ve svém filmu povídku rovněž použil, aniž na ni odkoupil autorská práva.

„Hlavní zápletky jsou podobné pouze na vysoké úrovni obecnosti, kterou nelze chránit,“ rozhodla však soudkyně Laura Taylorová Swanová.

„Uspořádání a nálada v povídce jsou statické a napjaté, zatímco v Disturbii jsou mnohem dynamičtější a okořeněné humorem a romantikou,“ doplnila.

Hitchcockův film z roku 1954 patří mezi hollywoodské klasiky. Hlavní role v něm ztvárnili James Stewart a Grace Kellyová.

Snímek Stevena Spielberga byl dokončen v roce 2007. Jeho celkové tržby v kinech dosáhly 117 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). V roli hlavního hrdiny snímku se představil herec Shia LaBeouf.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!