Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zjištění BIS: šíření hoaxů o covidu v Česku je organizované, stopy míří i do zahraničí. Pandemie zbrzdila teroristy

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Největší tuzemská zpravodajská služba se představila v novém. Poprvé změnila způsob své prezentace a vytáhla nejdůležitější zjištění více do popředí. Doplnila je pak řadou ilustrativních fotek. Podstatnější však je, co se na 38 stranách výroční zprávy veřejnost dočte. Server Lidovky.cz měl možnost materiál podrobně prostudovat.
  10:30

Přešlapování kolem šéfa BIS Česku škodí. Především, když do debaty zasahuje Zeman

Zásadní dopad na fungování tajných služeb měla loni globální pandemie koronaviru. „Restriktivní opatření sice na jedné straně ztížila příjezdy a cestování agentů a důstojníků zpravodajských služeb cizí moci na našem území, ale současně výrazně zasáhla do zpravodajských operací BIS,“ konstatovali zpravodajci, kteří mají za úkol mimo jiné bránit pronikání cizích tajných služeb na naše území.

V detailu také popsali, jak komplikovaly koronavirové restrikce fungování špiónů. „Pandemická omezení například ukázala, že tradiční diplomatické krytí cizích zpravodajských důstojníků má právě v krizových obdobích klíčový význam, protože legální rezidentura se stává během nich nenahraditelnou,“ uvedli. Legální rezidenturou se přitom myslí skutečnost, že část zahraničních zpravodajců v Česku pobývá legálně a české úřady o nich ví. Zpravidla jsou částí diplomatického sboru dané země.

Nová grafická podoba výroční zprávy BIS za rok 2020.
Nová grafická podoba výroční zprávy BIS za rok 2020.

Ve společnosti se také vzedmula vlna odporu proti vládním opatřením – anti-covid hnutí. Přiživovaly ho dezinformační kampaně. Stopy vedly i do zahraničí.

„BIS se zabývala zneužitím negativních nálad vyvolaných protiepidemickými opatřeními k podněcování násilí, organizování šíření záměrně nepravdivých informací, jakož i k uplatnění nebo šíření potencionálního vlivu cizí moci,“ uvádí zpráva. BIS si všimla i toho, že se hnutí nepodařilo získat větší vliv. Chyběla ústřední postava. „K minimalizaci jeho společenského vlivu přispěla mimo jiné vzájemná animozita představitelů hnutí vedoucí nejen k absenci jednotné organizace a vůdčího aktéra, ale i k dalšímu tříštění celé anti-covid scény.“

Pozitivní roli naopak pandemie sehrála v překažení plánů teroristických skupin. „Krátkodobě znesnadnila logistiku globálních teroristických organizací, pohyb jejich členů a možnosti spáchat v ČR teroristický útok.“ BIS nezaznamenala ani nebezpečné aktivity mezi tuzemskými muslimy. „Umírněný charakter české muslimské komunity se potvrdil, až na malé výjimky, v zodpovědném přístupu oficiálních muslimských organizací k dodržování omezujících opatření nařízených státem.“

V centru pozornosti jádro

O svých zjištěních BIS informovala řadu institucí. Loni předala prezidentovi a vládě téměř 300 dokumentů, což bylo o několik desítek více než v roce 2019. Dalších zhruba 350 zpráv zaslala BIS policii a dalším tajným službám Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a Vojenskému zpravodajství (VZ).

Z pohledu BIS podstatnou část pozornosti pohltil proces výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech. „Za hlavní zpravodajská témata loňského roku BIS považuje snahy ovlivnit přípravu výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech, kybernetické útoky aktérů s vazbou na cizí moc a dezinformační působení mající potenciál oslabit demokratické základy právního státu,“ uvedli zpravodajci.

Specificky se BIS rozepsala zejména o rizicích spojených s pronikáním tajných služeb Ruska a Číny. Rusové se dokázali rychle zorientovat i v době koronavirových restrikcí. Pomohlo jim i početné diplomatické zastoupení na ambasádě v Praze, které se snížilo až v důsledku zjištění, že za výbuchy ve Vrběticích v roce 2014 stáli právě zpravodajci Moskvy. Větší úsilí napřeli do kyberprostoru a mimopražských aktivit.

„O to více se zvyšoval ruský zájem o kontakty na české proruské a protisystémové entity a snaha o maximální využití omezených příležitostí pro budování kontaktů v regionech v rámci vojensko-memoračních akcí. Ruská strana se na našem území snaží získat přístup k českým státním příslušníkům, ale také užívá ČR jako destinaci, ve které se pokouší o budování kontaktů s cizími státními příslušníky. Rusko rovněž pokračovalo v aktivitách směřujících k poškozování ČR s využitím kybernetických nástrojů,“ zjistila BIS.

Zpravodajci si všímali i dění na dezinformační scéně. „Průběžně sílil paradox ruských vlivových operací, kdy narativ směrem k ruskému publiku hlásal, že Rusko je obklopeno nepřáteli, zatímco narativ určený k českému (resp. globálnímu) publiku zdůrazňoval, že Rusko je naše spása,“ popsali ve zprávě.

U Číny pak varovali před pronikáním na akademickou půdu a do byznysu. „Nejintenzivnější byla čínská zpravodajská činnost v oblastech politické a vědeckotechnické rozvědky.“

Snadný mají přístup zejména k některým politikům. „Z pohledu možných ekonomických škod a ztráty know-how jsou nicméně nejrizikovější čínské zpravodajské zájmy a aktivity v rámci českých akademických institucí, vůči kterým čínské zpravodajské služby intenzivně budují nejen informační, ale také vlivové přístupy.“

Čína se podle BIS také globálně snaží o přenesení viny za pandemii koronaviru na západní země. Vyzdvihla i snahu ovlivnit negativně vztahy ČR s Tchajwanem.

Autor: