Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spolupráce Janda-Bajc skončila

Česko

Také čeští skokani na lyžích pocítí ekonomickou krizi, mezi funkcionáři prý navíc vládnou katastrofální vztahy

PRAHA Ani čeští elitní skokani na lyžích nemají uprostřed léta klidné spaní. Podobně jako třeba jejich kolegové běžci na lyžích se totiž chtě nechtě budou muset smířit s faktem, že finance k nim v nové sezoně poplynou v poněkud střízlivější míře.

„Ano, i skokanů se dotkne nepříznivá ekonomická situace,“ připouští šéf lyžařského svazu Lukáš Sobotka. „V tuto chvíli lze však jen těžko odhadovat, o kolik méně oproti olympijské sezoně dostanou. Doufám ale, že jejich příprava zásadně ovlivněna nebude.“ Klíčový úkol: co největší kvóta Za deset dnů začne skokanům v německém Hinterzartenu seriál letní Grand Prix aneb jakási obdoba zimního Světového poháru.

Reprezentační trenér David Jiroutek na prahu nové sezony potvrzuje, že je smířen s faktem, že rozpočet letos nebude narůstat jako loni před olympiádou ve Vancouveru.

Nicméně si nezoufá.

„Hodně bude záležet na tom, jak početnou kvótu si závodníci vyskáčou,“ zdůrazňuje. Skokanům z tzv. kvóty totiž Mezinárodní lyžařská federace platí účast na závodech.

Jiroutek zároveň doufá, že ekonomické trable by skokanům mohl vyřešit i návrat firmy Adidas, která naopak opustila Slovince a Poláky.

„Víc než finance mě ale osobně souží spíše zdravotní problémy kluků. Potíže měli Cikl, Vaculík, Kožíšek i Koudelka.“

Přípravu reprezentantům zatím platí podle dohody Armádní sportovní centrum Dukla, avšak jeho ředitel Jaroslav Priščák se obává, aby nakonec nemuseli přispívat i na závody. „Lyžařský svaz asi špatně pracuje, když se dostal do současných ekonomických potíží,“ myslí si. „V jiných svazech totiž podobné problémy nevznikají.“

A hned přidává, že vztahy mezi Duklou a skokanským úsekem jsou prachmizerné.

„Doslova katastrofální,“ uleví si. „Vnímám především vzájemné nepochopení, netáhneme za jeden provaz. Nechceme sice vyvolávat konflikty, ale když odepisují nejlepšího skokana minulých let...“

Oním skokanem měl na mysli Jakuba Jandu, jenž se už nesmí připravovat se svým osobním trenérem Slovincem Vasjou Bajcem.

„Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby Jakub dál s Bajcem spolupracoval. Je škoda, že mu v tom úsek brání,“ pokračuje Priščák otráveně.

„Vasja má smlouvy s Turky, tak ať trénuje je, a ne naše skokany,“ prohlásil už na jaře šéf úseku Leoš Škoda. „Bajc by navíc nenesl žádnou odpovědnost, a to se mi nelíbí.“ K Jandovi se navíc zákaz donesl víceméně oklikou, neboť nikdo z funkcionářů nenašel odvahu mu onu novinku sdělit přímo.

„S Vasjou bohužel už skutečně nespolupracuju,“ potvrdil Janda. „Co nadělám... Na druhou stranu jsem si ale poslední dva roky platil skoro všechno sám, zatímco teď se o tyhle věci už nemusím starat.“ I bez Bajce Janda věří, že se jeho slavný čas ještě navrátí, k čemuž by mu měl napomoci i přechod od skoček Elan na Fischery. „Lépe pracují ve vzduchu,“ pochvaluje si a nad spory, které skokanský sport u nás neustále provázejí, jen mávne rukou. „Mám doma sedmiměsíčního syna Olivera a na svět se kvůli němu už dívám úplně jinak. Proč bych se měl rozčilovat...“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!