Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spor ve smíchovské loděnici. ‚Vyměnili zámky a dosadili ostrahu,‘ líčí extrenér

Česko

  6:06
PRAHA - Proslulý Veslařský klub Smíchov, který vychoval řadu olympioniků a pravidelně se účastní mezinárodních soutěží, se kvůli sporu mezi vedením a částí členské základny ocitl v nejistotě. Napjatou atmosféru nejlépe ilustrují vyměněné zámky na dveřích loděnice a petice rodičů dětí, které momentálně nemohou trénovat. Ve hře je i trestní oznámení.

Veslařský klub Smíchov foto: Veslařský klub Smíchov

Na jedné straně vedení klubu, na straně druhé vyhození trenéři podporovaní většinou členské základny. Oba tábory spojuje sice vášeň ke sportu, v otázkách fungování klubu si však nerozumějí. A přestože předseda výboru Václav Maleček volá po společném jednání o hledání „poklidného řešení“, realita je jiná.

„Pro důvodnou obavu ze spáchání trestného činu majetkové povahy bývalým vedením klubu je momentálně advokátní kanceláří připravováno trestní oznámení,“ uvedl pro Lidovky.cz dnes již bývalý trenér Adam Kapa. Ten společně se svým otcem Lubošem Ondráčkem dostali od vedení klubu na začátku minulého týdne vyhazov. Kapa byl navíc podle svých slov křivě obviněn kvůli údajnému zfalšování faktury.

A právě náhlá výpověď zkušených „koučů“ mladých sportovců vyostřila už tak dost neharmonický vztah mezi vedením a zbytkem členské základny.

Machinace s dotacemi po povodni

Vše začalo poukázáním na podezřelé hospodaření. „Prvními varovnými signály byly pravděpodobné machinace s dotacemi na odstranění povodňových škod, které klub získal od městské části Praha 5. Klub byl nucen v tíživé situaci po povodních následně vracet finanční prostředky, které by zajisté potřeboval,“ stojí v oficiálním prohlášení členů klubu.

Vyhození trenéři mají i další pochybnosti. „Po celkovém sečtení vychází najevo, že je částka nadhodnocená o více než milion korun,“ uvedl Kapa. Dokument, který poukazuje na nesrovnalosti při vyplácení částek za opravu klubu po povodních firmě Vepa s.r.o, má server Lidovky.cz k dispozici.

Některé položky podle bývalého předsedy dozorčí rady Miloše Huňka nesedí.

Současné vedení nyní nechává zkontrolovat veškeré faktury, které „zdělilo“ po bývalých členech výboru. „Členové klubu, kteří jsou teď proti nám, požádali o prošetření, protože jim nestačí vysvětlení od předchozího předsedy,“ uvedl současný šéf výboru Václav Maleček s tím, že mu medializace dění v klubu přijde zbytečná. Podle Kapy ale ani nové vedení není bez chyby. Do čela klubu se prý dostali třeba i ti, kteří se už roky nepodíleli na chodu klubu a neplatili členské příspěvky. 

Výpověď trenérů? Běžná praxe, zní z vedení

Maleček si za výpovědí obou trenérů stojí i nadále. „Snažili jsme se najít společnou cestu, ale zjistili jsme, že máme na vedení klubu jiné vidění. Nerozumíme si v některých věcech. Nechceme však nikoho očerňovat,“ tvrdí. Ve sportovních klubech je podle něj obměna trenérů běžnou praxí a není důvod k hysterii. 

O klubu:

 • Veslařský klub Smíchov byl založen na sv.Václava dne 28. října roku 1927. 
 • Od roku 1950 po zrušení Sokola a následném svěření sokolských jednotek pod velké průmyslové podniky, byl náš oddíl přejmenován na TJ TATRA SMÍCHOV.
 • Po roce 1989 změnil oddíl své jméno zpátky na SK Smíchov.
 • Polistopadové roky v klubu byly sportovně úspěšné. Závodníci získali cenné umístění na domácích i zahraničních soutěžích. 
 • Na podzim roku 2001 klub změnil jméno na VK Smíchov.
 • Úspěšný sportovci: Jaroslav Hellebrand, Václav Mls, Josef Pokorný, Michal Horváth, Jiří Kopáč, Hana Hamplová - Kafková a další 

Zdroj: VK Smíchov

Kapa však vidí situaci jinak: klub je podle něj již skoro dva roky ohrožen „vnitřními snahami zlikvidovat úspěšný mládežnický sport a klub si pravděpodobně zprivatizovat“.

Vyměněné zámky

Před týdnem nechalo vedení v prostorách smíchovské loděnice vyměnit všechny zámky na dveřích a podle Kapy objekt střeží ozbrojená ostraha. „Tímto jednáním byl protiprávně a v rozporu s návštěvním řádem zamezen vstup do klubu jeho členům,“ uvádí nespokojení „klubisté“.

Předseda výboru VK Smíchov Václav Maleček však vysvětluje, že situace není tak dramatická. „Vzniklo to z obavy, že by mohlo dojít k poničení lodí, což už se v minulosti ve vypjatých situacích stalo. Ale že by tam byla ozbrojená ostraha, to není pravda, byl tam jen jeden člen bezpečnostní agentury,“ uvedl. Loděnici plánuje podle svých slov brzy otevřít. Více ale nechtěl spor mezi výborem a některými členy komentovat. 

Nespokojení členové společně s rodiči sepsali petici, v níž mimo jiné žádají návrat dvojice trenérů. Vedle Českého veslařského svazu chtějí oslovit i Český olympijský výbor, Českou unii sportu a ministerstvo školství .

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!