Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šporcl zahraje s cikánskou cimbálovkou

Česko

Houslista Pavel Šporcl si v pražském klubu La Fabrika v Holešovicích zahraje se slovenskou cimbálovkou Romano Stilo.

PRAHA Netradiční koncerty se uskuteční 28. a 29. července a zazní na nich například Šavlový tanec Arama Chačaturjana, Uherský tanec Johannese Brahmse, skladby od Karla Klausera i romské folklorní písničky a čardáše.

„Cimbálovou muziku zkrátka miluju. Cikánští houslisté byli a jsou prostě úžasní. Vždycky jsem si přál se k nim dostat blíž,“ řekl Šporcl. Z obou vystoupení plánují umělci pořídit nahrávku, kterou by vydavatelství Supraphon mělo vydat na podzim.

Stejně jako Šporcl s gustem vykračuje z pole klasické hudby do jiných žánrů, ani Romano Stilo nelze považovat za ortodoxní cimbálovou kapelu. O jejich postoji k dodržování zvyklostí svědčí už složení kapely – vedle houslí, cimbálu a basy hrají na elektrický klavír a kytaru.

Základem širokého repertoáru kapely Romano Stilo jsou cikánské lidové písně a například i skladby Scotta Joplina, Pabla Sarasateho, židovské písně i přesahy do klasické hudby i jazzu.

Pavel Šporcl zahájil v červnu své čtyřměsíční koncertní turné se známou Vivaldiho skladbou Čtvero ročních dob, v rámci turné zavítá s Collegiem českých filharmoniků do více než patnácti kostelů v Čechách a na Moravě. Nejbližší vystoupení se uskuteční dnes v 17.30 kostele sv. Václava na Novém Městě v Praze.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!