Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Sportovci cítí s Japonci. Lyžaři už vybírají peníze

Česko

LENZERHEIDE Americká lyžařka Julia Mancusová se rozhodla pomoci obětem zemětřesení v Japonsku.

Na jejich konto věnovala 18 200 dolarů (asi 317 tisíc korun), což je polovina prémie za její vítězství ve středečním sjezdu ve finále Světového poháru v Lenzerheide. Sedmadvacetiletá Mancusová také vyzvala další závodníky, aby se k charitativní akci japonského lyžaře Akiry Sasakiho přidali.

Trojnásobnou olympijskou medailistku už podle agentury AP následoval Švýcar Didier Cuche, který daroval celý bonus 9200 dolarů za 4. místo ve sjezdu, které mu vyneslo malý křišťálový glóbus v disciplíně. Lyžaři s podobnou akcí přišli už před rokem po ničivém zemětřesení na Haiti. Tehdy mezi sebou vybrali zhruba 170 tisíc dolarů.

Zemi zasaženou katastrofou podpoří i stáj formule 1 Sauber. Její piloti Kamui Kobajaši z Japonska či Mexičan Sergio Pérez příští týden vyjedou do zahajovací Velké ceny Austrálie s nápisem „Kéž naše modlitby pomůžou lidem v Japonsku“ na monopostech.

Už od víkendu se sportovci nejrůznějších odvětví po všech kontinentech ukazovali s výrazy podpory Japonsku. Mezi nimi třeba srbský tenista Novak Djokovič.

MS v krasobruslení chce Rusko Rusko se mezitím jako první oficiální kandidát uchází o uspořádání letošního mistrovství světa v krasobruslení. Šampionát se měl konat od 21. března v Tokiu, ale kvůli situaci v Japonsku po zemětřesení ho Mezinárodní bruslařská unie (ISU) odložila.

„Písemně jsme požádali o pořádání mistrovství světa. Je to náročný a nákladný úkol, ale chceme podat pomocnou ruku,“ uvedl už náměstek ruského ministra sportu Jurij Nagornych.

Přesunutí MS do jiné země je až třetí možností. Japonsko by ho mohlo získat v říjnovém termínu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: