Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sportovci netuší, co mohou

Česko

Porušení charty? Národní olympijské výbory se prý brzy dozvědí, co to znamená

PRAHA Čeští sportovci stále nevědí, jak se budou moci chovat v průběhu her v Pekingu. Nemají v tom jasno ani nyní, po zasedání Asociace národních olympijských výborů v čínské metropoli.

„Vyzvali jsme tam členy MOV, aby upřesnili výklad článku 51 olympijské charty. Slíbili, že je to otázka příštích dní, máme být trpěliví,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

V článku 51 se praví, že v olympijských prostorách, na sportovištích a jiných místech není povolen žádný typ demonstrací nebo politické, náboženské či rasové propagandy. „Jít s tibetskou vlajkou na stupně vítězů by asi bylo příliš, zřejmě by to bylo i proti čínským zákonům. O lidských právech se s Číňany mluvit dá, při zmínce Tibetu je ale oheň na střeše,“ pravil Jirásek.

Tresty za případné provinění? „Od napomenutí až po odebrání olympijské akreditace, čili vyloučení z her,“ přiblížil šéf ČOV.

K výzvě o přesný výklad článku došlo po demonstracích na podporu Tibetu a proti potlačování lidských práv v Číně při štafetovém běhu s olympijskou pochodní. „Dřív se o tom nedebatovalo, v souvislosti s Čínou ta otázka vyvstala.“

Český olympijský výbor bývá občas kritizován, že v tomto směru strká hlavu do písku.

„To je nespravedlivé. V našem březnovém prohlášení jsme jasně uvedli, že odsuzujeme porušování lidských práv kdekoli na světě. Tudíž jsme znepokojeni i událostmi v Tibetu. ČOV v tomto směru patří k nejradikálnějším v Evropě, stanoviska asijských, afrických a jihoamerických olympijských výborů k čínské otázce nejsou zdaleka tak vyhraněná. ČOV však nemá kompetence, aby jednal s čínskou vládou. To za olympijské hnutí dělá MOV, který požaduje dodržování závazků i z čínské strany. Protože chartu musí dodržovat jak sportovci, tak pořadatel her,“ přiblížil Jirásek.

Jirásek: Sportovcům nelze upřít právo na svobodu projevu Zástupci komise sportovců si podle předsedy MOV Jacquese Rogga stěžují, že je na ně vyvíjen enormní tlak, aby se zapojovali do kampaně. „To není etické. Každý má právo se vyjádřit, ale také nemusí. Tomu by se měli věnovat především politici. Na druhé straně nemůžeme sportovcům upřít právo na svobodu projevu,“ má jasno Jirásek.

Čeští politici hovoří o případném bojkotu slavnostního zahájení her. „To jde ale mimo nás. Politici jezdí do Číny kvůli hospodářským zájmům, pak ale z politických důvodů bojkotují zahájení. My jsme pozvali prezidenta republiky, předsedu vlády, ministra zodpovědného za sport a předsedy obou komor parlamentu. Panu Bursíkovi jsme pozvánku nenabídli,“ připomněl Jirásek předsedu Strany zelených, jenž se rovněž vyjádřil v duchu bojkotu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!