Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sportovci uvažují o bojkotu OH

Česko

PRAHA Bojkotovat olympijské hry?A nebo se jich zúčastnit? Sportovci z celého světa řeší před srpnovou olympiádou v Pekingu dilema: jak se postavit k tomu, že sportovní svátek se má konat v zemi, která krvavé potlačila další nepokoje v Tibetu? Před víkendovými událostmi drtivá většina sportovců hovořila proti bojkotu. To se ale nyní může změnit. V rozhovoru pro německý list Bild am Sonntag to připustil viceprezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. „Spousta sportovních hvězd se teď cítí nesvá, když myslí na olympijské hry. Někteří dokonce zvažují, že by zrušili svou účast na hrách,“ prohlásil Bach, aniž by ale jmenoval.

Funkcionář podle vlastních slov obavám sportovců rozumí, zároveň jim ale doporučil, aby se olympiády zúčastnili. Zopakoval při tom stanovisko MOV, podle kterého se Čína bude muset díky pořadatelství her více „otevřít“. Dodal také, že současná situace mu připomíná rok 1980, kdy se USA a další země rozhodovaly, zda bojkotovat olympijské hry v Moskvě na protest proti vpádu SSSR do Afghánistánu.

Myšlenku bojkotu her rázně odmítl prezident MOV Jacques Rogge: „Bojkot nic nevyřeší. Navíc by potrestal jen sportovce, kteří za nic nemůžou,“ řekl.

Podobně se minulý týden vyjádřil i předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Názor nezměnil ani po víkendovém krveprolití. „ČOV určitě své stanovisko nezmění a bojkot nevyhlásí,“ řekl včera LN Jirásek. Podle něj by se Česko k případnému bojkotu připojilo pouze tehdy, kdyby byl organizován například OSN. „Olympiádu v Číně jsme si nevymysleli. Snažíme se jen zajistit dobré podmínky pro naše sportovce,“ dodal.

Někteří zahraniční sportovci ale začínají váhat. „Musím zvážit, jestli v Pekingu můžu za takových podmínek závodit,“ prohlásil například německý žokej Ludger Beerbaum. Své pochyby dala najevo i jeho krajanka, oštěpařka Christiana Obergfoellová. „Celou dobu jsem se sama sebe ptala, proč dali olympiádu zrovna Číně. A teď po událostech v Tibetu jsou moje obavy ještě větší,“ dodala.

Nejznámějším sportovcem, který kritizuje čínský režim, je nizozemský plavec a trojnásobný olympijský vítěz Pieter van den Hoogenband. „Vyzývám pana Roggeho, aby za sportovce z celého světa veřejně požádal Čínu, aby dodržovala lidská práva,“ vzkázal už minulý týden předsedovi MOV.

Příznivcem her je naopak tibetský duchovní vůdce dalajlama. „Chci olympiádu v Pekingu,“ prohlásil v sobotu. „Čína si zaslouží hostit olympijské hry.“ Tibetem má také vést část trasy štafety s olympijskou pochodní, která začíná 24. března.

***

„Musím zvážit, jestli můžu v Pekingu za takových podmínek závodit,“ prohlásil německý žokej Ludger Beerbaum

Myšlenku bojkotu odmítl prezident MOV Jacques Rogge: „Bojkot nic nevyřeší. Navíc by potrestal jen sportovce, kteří za nic nemůžou.“

Autor: