Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Špotáková a Vlašičová na Zlatou tretru

Česko

První hvězdy má 47. ročník atletického mítinku Zlatá tretra, který se uskuteční 12. června v Ostravě. Jsou jimi mistryně světa oštěpařka Barbora Špotáková a výškařka Blanka Vlašičová z Chorvatska.

PRAHA Chorvatka má za sebou rok snů, během něhož získala 21 vítězství. Ve dvou desítkách startů překonala dvoumetrovou hranici. Osmkrát se pokoušela o překonání dvacet let starého světového rekordu Bulharky Kostadinové (209), nejblíž byla v srpnu ve Stockholmu -207 cm. Právě za 207 triumfovala v neděli při galavečeru IAAF v Monte Carlu v kategorii Výkon roku.

Taneček možná i v Ostravě

„Světový rekordman ve skoku do dálky Mike Powell mi při večeru řekl, že příští rok skočím 215 centimetrů. Odvětila jsem, že samozřejmě,“ žertovala 24letá Vlašičová po pondělním návratu do Splitu.

V Ostravě bude závodit již popáté. Vzpomene si ještě na svůj první start z roku 2002? „Pamatuji si jen výkony nad dva metry, a tehdy jsem ještě byla juniorka,“ smála se při včerejším telefonickém rozhovoru s českými novináři. „Útok na světový rekord v Ostravě nevylučuji. Pokud budu zdravá, měla bych být v dobré formě,“ sdělila Vlašičová a na otázku, zda také v Ostravě předvede taneček jako po svém vítězství v Ósace, odvětila: „Je to mé vyjádření emocí. Nejsem výrazná tanečnice, ale když mě můj výkon v Ostravě uspokojí, ráda taneček předvedu. Věřím, že tomu tak bude, Zlatou tretru mám ráda, před tamním publikem se mi skáče jako doma,“ dodala.

Špotáková: Železný je jen jeden

Barboru Špotákovou organizátoři Zlaté tretry označují za nástupkyni Jana Železného. Cítí se tak?

„Oštěp byl v Ostravě vždycky jedním z taháků především jeho zásluhou. Železný je jenom jeden, mám k němu daleko. Určitě se o to ale budu snažit,“ pravila Špotáková, které manažer mítinku Alfons Juck slíbil účast nejlepších soupeřek.

Výčet hvězd, které by se mohly mítinku zúčastnit, tím zdaleka nekončí. Podle Jucka není vyloučen ani start letošních jedniček podle IAAF, amerického sprintera Tysona Gaye a etiopské vytrvalkyně Defarové, stejně jako světového rekordmana na 100 metrů Asafy Powella z Jamajky.

„Vytvořili jsme finanční podmínky pro start Gaye i Powella,“ řekl Miroslav Černošek z pořádající agentury TK Plus.

„Bude záležet, zda Gay bude chtít dva týdny před americkou olympijskou kvalifikací do Evropy a zda by chtěli běžet proti sobě. Ale proč by Gay nemohl běžet stovku a Powell dvoustovku?“ uvedl Juck.

Autor: