Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

SPOZ už nebudou zemanovci, prezident však čestným předsedou zůstane

Zprávy z EU

  16:43aktualizováno  21:15
PRAHA - Strana práv občanů potřebuje nový začátek, aby vstala po neúspěchu v parlamentních volbách ze země. Na jejím mimořádném sjezdu to řekl prezident Miloš Zeman. Považuje za svoji velkou chybu že nebránil tomu, aby byla volební kampaň zemanovců postavena jako druhá fáze podpory prezidenta. Strana by se podle něj nyní měla více osamostatnit, k čemuž má přispět i odstranění slova zemanovci z jejího názvu. Strana tak posléze také učinila.

Zeman: Podnikatelem je ten, kdo podniká, majitel jim být nemusí foto: ČTK

"Zbývá restart, zbývá nadechnout se, začít znova, vstát ze země a jít především do komunálních voleb a právě tam z komunálních voleb vytvořit svoji novou základnu, z lidí, kteří ve svém programu nabídnou, jak zlepšit život ve své obci," řekl ve svém projevu Zeman, který je čestným předsedou strany.

Zeman: Podnikatelem je ten, kdo podniká, majitel jim být nemusí

Vinu za propad v loňských podzimních volbách, v nichž zemanovci získali jen asi 1,5 procenta hlasů, by podle prezidenta měli straníci hledat zejména u sebe. Snažil se jim v tom jít příkladem. "Považuji za svoji velkou chybu, že jsem nijak nebránil tomu, aby volební kampaň byla založena v podstatě jako druhá fáze podpory prezidenta republiky poté, co už prezidentské volby skončily," vyjádřil se ke kampani, v níž strana ve velkém využila například billboardy s jeho podobiznou.

Nyní se podle něj strana musí postavit na vlastní nohy, aby co nejlépe uspěla v podzimních komunálních volbách. Z této základny by se pak měly zaplnit kandidátky do příštích krajských voleb, z nichž by se zase úspěšní kandidáti měli ucházet o přízeň voličů i v dalších parlamentních volbách. Zeman přitom Straně práv občanů slíbil, že ji bude volit v letošních pražských komunálních volbách i v dalších parlamentních.

Závěrem své řeči delegátům oznámil, že rád zůstane nadále jejich čestným předsedou, pokud ho potvrdí v tajné volbě. "A za druhé, i když možná některé z vás to bude bolet, prosím vás, abyste odstranili z názvu naší strany slovo zemanovci, protože to, k čemu byla tato strana trvale a dlouhodobě vytvořena, bylo hájení práv občanů, nikoliv hájení práva jediného člověka, byť by se náhodou jmenoval Miloš Zeman," prohlásil prezident. Straníci oběma jeho žádostem bez problémů vyhověli.

Zeman podpořil Babiše proti Sobotkovi: Je-li někdo majitel, není nutně podnikatel

Prezident Miloš Zeman se zastal ministra financí Andreje Babiše (ANO), který v pátek přes média diskutoval s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) o možném střetu zájmů. Podnikatelem je ten, kdo podniká, majitel firmy jim být nemusí, reagoval Zeman na výzvu Sobotky, aby Babiš ukončil své podnikání a byl nadále jen politikem.

"Já pokládám za podnikatele toho, kdo podniká. Je-li někdo majitel, není nutně podnikatel. Představte si, že byste díky úspěšné kupónové privatizaci byla majitelkou jedné kupónové akcie, a přesto by vás někdo označil za podnikatelku," řekl Zeman na dotaz novinářů při příchodu na volební sjezd Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ).

Nepřehlédněte

Jeho postoj tak odpovídá stanovisku Babiše, který se v pátek nechal slyšet, že už nepodniká a je pouze majitelem Agrofertu. Sobotka podle něj možná netuší, co to znamená podnikat.

Ministerský předseda v pátek dopoledne debatu otevřel, když prohlásil, že nejčistším řešením by bylo, kdyby Babiš ukončil své podnikání a věnoval se jen politice. Jinak se podle něj šéf hnutí ANO musí vyvarovat střetu zájmů, za který ho ve čtvrtek kritizovala i členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů.

K tématu

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...