Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

SPOZ už nebudou zemanovci, prezident však čestným předsedou zůstane

Zeman: Podnikatelem je ten, kdo podniká, majitel jim být nemusí  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman: Podnikatelem je ten, kdo podniká, majitel jim být nemusí | foto: ČTK

PRAHA Strana práv občanů potřebuje nový začátek, aby vstala po neúspěchu v parlamentních volbách ze země. Na jejím mimořádném sjezdu to řekl prezident Miloš Zeman. Považuje za svoji velkou chybu že nebránil tomu, aby byla volební kampaň zemanovců postavena jako druhá fáze podpory prezidenta. Strana by se podle něj nyní měla více osamostatnit, k čemuž má přispět i odstranění slova zemanovci z jejího názvu. Strana tak posléze také učinila.

"Zbývá restart, zbývá nadechnout se, začít znova, vstát ze země a jít především do komunálních voleb a právě tam z komunálních voleb vytvořit svoji novou základnu, z lidí, kteří ve svém programu nabídnou, jak zlepšit život ve své obci," řekl ve svém projevu Zeman, který je čestným předsedou strany.

Zeman: Podnikatelem je ten, kdo podniká, majitel jim být nemusí

Vinu za propad v loňských podzimních volbách, v nichž zemanovci získali jen asi 1,5 procenta hlasů, by podle prezidenta měli straníci hledat zejména u sebe. Snažil se jim v tom jít příkladem. "Považuji za svoji velkou chybu, že jsem nijak nebránil tomu, aby volební kampaň byla založena v podstatě jako druhá fáze podpory prezidenta republiky poté, co už prezidentské volby skončily," vyjádřil se ke kampani, v níž strana ve velkém využila například billboardy s jeho podobiznou.

Nyní se podle něj strana musí postavit na vlastní nohy, aby co nejlépe uspěla v podzimních komunálních volbách. Z této základny by se pak měly zaplnit kandidátky do příštích krajských voleb, z nichž by se zase úspěšní kandidáti měli ucházet o přízeň voličů i v dalších parlamentních volbách. Zeman přitom Straně práv občanů slíbil, že ji bude volit v letošních pražských komunálních volbách i v dalších parlamentních.

Závěrem své řeči delegátům oznámil, že rád zůstane nadále jejich čestným předsedou, pokud ho potvrdí v tajné volbě. "A za druhé, i když možná některé z vás to bude bolet, prosím vás, abyste odstranili z názvu naší strany slovo zemanovci, protože to, k čemu byla tato strana trvale a dlouhodobě vytvořena, bylo hájení práv občanů, nikoliv hájení práva jediného člověka, byť by se náhodou jmenoval Miloš Zeman," prohlásil prezident. Straníci oběma jeho žádostem bez problémů vyhověli.

Zeman podpořil Babiše proti Sobotkovi: Je-li někdo majitel, není nutně podnikatel

Prezident Miloš Zeman se zastal ministra financí Andreje Babiše (ANO), který v pátek přes média diskutoval s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) o možném střetu zájmů. Podnikatelem je ten, kdo podniká, majitel firmy jim být nemusí, reagoval Zeman na výzvu Sobotky, aby Babiš ukončil své podnikání a byl nadále jen politikem.

"Já pokládám za podnikatele toho, kdo podniká. Je-li někdo majitel, není nutně podnikatel. Představte si, že byste díky úspěšné kupónové privatizaci byla majitelkou jedné kupónové akcie, a přesto by vás někdo označil za podnikatelku," řekl Zeman na dotaz novinářů při příchodu na volební sjezd Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ).

Nepřehlédněte

Jeho postoj tak odpovídá stanovisku Babiše, který se v pátek nechal slyšet, že už nepodniká a je pouze majitelem Agrofertu. Sobotka podle něj možná netuší, co to znamená podnikat.

Ministerský předseda v pátek dopoledne debatu otevřel, když prohlásil, že nejčistším řešením by bylo, kdyby Babiš ukončil své podnikání a věnoval se jen politice. Jinak se podle něj šéf hnutí ANO musí vyvarovat střetu zájmů, za který ho ve čtvrtek kritizovala i členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů.

K tématu

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...