Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Správce našel kupce pro Karlovarský porcelán

Česko

KARLOVY VARY Věřitelský výbor včera rozhodl o prodeji zbytku firmy Karlovarský porcelán (KP), která je v konkurzu. Čtyři závody budou prodány společně jednomu zájemci, firmě Hengis. Oznámil to insolvenční správce Tomáš Čermín. Cenu nechtěl zveřejnit. Nabídek na koupi bylo několik. Plzeňská a. s. Hengis se podle obchodního rejstříku zabývá realitní činností.

Podle Čermína trvalo rozhodování relativně dlouho, protože věřitelský výbor se snažil nabídky zájemců ještě jednáním navýšit. „Upravená nabídka byla pro věřitelský výbor nejvýhodnější,“ uvedl Čermín s tím, že Hengis nabídku zvýšil „podstatně“. Při výběru navíc nerozhodovala jen cena, ale i snaha o zachování výroby a zaměstnanosti.

Provoz v závodech KP v Nové Roli, Klášterci, Lesově a provoz sítotisku v Karlových Varech má skončit 31. března. Podle Čermína zřejmě nebude možné plynule přejít na výrobu pod jinou značkou. „K určité technické odstávce bude muset dojít. Náš odhad je několik týdnů,“ řekl Čermín.

Podle šéfky odborů KP Marcely Dubové je to dobrá zpráva. „Jestli nový vlastník zachová výrobu, budeme velice rádi,“ řekla Dubová. I předpokládaná několikatýdenní odstávka se podle ní dá přežít. „Když jsme to přežili půl roku, tak už těch pár týdnů vydržíme.“

Zbývající provozy KP mají zhruba 1000 zaměstnanců. Ti se podle Dubové budou muset po konci měsíce zaregistrovat na úřadech práce, ale, jak řekla, věří, že si je nový majitel pak stáhne zpátky.

První ze závodů krachující společnosti byl už prodán. Závod v Chodově koupila firma Epiag Lofida – Porcelán CZ z Dalovic u Karlových Varů za 25,6 milionu korun. I tam by se měla výroba zachovat. V jaké podobě, ale zatím není jasné.

***

Pád a prodej společnosti 14. října 2008 Městský soud v Praze vyhlásil úpadek společnosti Karlovarský porcelán (KP). 25. listopadu Firma ohlásila hromadné propouštění. 10. prosince Městský soud v Praze vyhlásil konkurz na Karlovarský porcelán. 18. března 2009 Věřitelský výbor vybral nového vlastníka závodu KP v Chodově na Sokolovsku, společnost Epiag Lofida – Porcelán CZ z Dalovic. 25. března Věřitelský výbor rozhodl o prodeji zbytku KP. Závody v Nové Roli, Klášterci, Lesově a provoz sítotisku v Karlových Varech budou prodány společně jednomu zájemci, firmě Hengis.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...