Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sprint snů se blíží: Bolt, či Gay?

Česko

Začíná atletické MS - Berlín hned na úvod nabídne vrchol šampionátu v podobě souboje titánů

Atletické MS začíná zítra Ti dva se spolu ještě neutkali a svět se dokola ptá: Kdo je nejrychlejší muž planety?

Šampionát v Berlíně se konečně těší na odpověď.

BERLÍN/PRAHA Jako byste do vyprahlé savany vpustili bezmocnou kořist. A vzrušeně zírali, která z hladových šelem ji zakousne první.

Přesněji: která ze dvou šelem... Jako nejrychlejší sprinteři současnosti Usain Bolt s Tysonem Gayem, již se za zlatou kořistí utkají na berlínské dráze. Běžící v poli stovky soků, přitom přečnívající všechny - přesně takhle to má být.

Už zítra startuje světový šampionát v atletice. A hned den nato nabídne nejočekávanější závod roku. Bude to velkolepý svátek.

Svátek, vrchol sezony, sportovní tahák. „Snad nejnapínavější sprint všech dob,“ věští před ním samotný Američan Gay.

Sami si vyberte, jak si závod na 100 metrů chcete pojmout.

Avšak zvolíte-li jakékoliv spojení, je otázka pokaždé stejná: Kdo je teď opravdovým králem planety?

„Nejsem neporazitelný,“ má jasno 22letý Jamajčan Bolt. „Ale při vší úctě k Tysonovi, musel by mít sakra dobrý den a já špatný, aby mě mohl překonat. Jindy nemá šanci!“

Jak ta slova k sprinterskému sebevědomí sedí, že?

Odepřít ale sympatickému dlouhánovi nelze. Však přece na loňské olympiádě v Pekingu, kde Gay kvůli zranění neběžel, vyhrál tři zlata. S vypuštěným finišem navíc stanovil nový světový rekord 9,69 vteřiny na stovce, další přidal i na 200 metrů. Už rok si běhá neporažený.

Jenže možná právě proto, že se letos ještě neutkal se svým rivalem. „Bolt dobře ví, že jsem jen kousíček za ním. Že jsem jediný, s kým může soupeřit,“ tvrdí Gay.

Gay letos rychlejší než Bolt Ten titul sebral už jinému rekordmanovi před dvěma lety na mistrovství v Ósace. „Tehdy jsem měl problémy s kolenem, teď s třísly. Tehdy jsem vyzýval Powella, teď vyzývám Bolta.“

Ano, Gay v poslední době skutečně podstoupil intenzivní léčbu a ještě před pár týdny nevěděl, zda se na start v Berlíně postaví.

Přesto letos zaběhl líp než Bolt. Na mítinku v Římě za 9,77 sekundy. Tedy o dvě setiny rychleji než Jamajčanův nejpovedenější výkon z Paříže, jenž se ovšem zrodil v dešti a protivětru.

Asi to tak mělo být, že se oba poprvé postaví na společnou dráhu až v Berlíně. V červenci se to málem povedlo Londýnu, jenže - snad aby se oba sobě předčasně vyhnuli -zvolil si raději Gay na mítinku dvoustovku. A každý po svém triumfu tvrdili: „Neběžel jsem naplno.“

Teď už budou muset a celý svět se na to těší.

Třeba internetová sociální síť Facebook vyzvala své příznivce k hlasování s otázkou: Bolt, nebo Gay?

První z nich má s asi 1,2 milionu fanoušků osmdesátinásobnou převahu. Bude ji mít také v neděli?

Nezapomeňte: velké finále v záři reflektorů začíná ve 21.30.

***

Další vrcholy šampionátu podle LN Souboj nad laťkou Ve skoku do výšky žen se očekává souboj mezi domácí Ariane Friedrichovou a Chorvatkou Blankou Vlašičovou, zlatou z Ósaky. Bitva oštěpařek Obhájkyně Barbora Špotáková vyzve domácí Obergföllovou a Neriusovou, v ruském ústraní se chystala Abakumovová. Obhajoba Šebrleho Nezničitelný Roman Šebrle chce druhé zlato z MS, konkurovat mu bude zástup soupeřů v čele s Kubánci Suárezem a Garcíou a Američanem Hardeem.

Autor: