Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Squateři obsadili dům ve Strašnicích, chtějí vybudovat novou Kliniku

Česko

  14:08aktualizováno  18:35
V sobotu odpoledne skupina squaterů obsadila dům ve Strašnicích v Malínského ulici. Plánují zde otevřít komunitní centrum. Chtějí tak navázat na fungování Kliniky na Žižkově, která byla vyklizena v lednu 2019. Po rozhovoru se starostou městské části Martinem Valovičem budovu opustili. Se starostou budou ale dále jednat o prostorách pro své aktivity.

Zájemcům o účast na sobotní akci organizátoři kolem 10:00 odpoledne odeslali lokaci prázdné budovy, kterou poté po 13:00 zveřejnili i na webu. Účastníci prostory začali uklízet, policie však následně zamezila vstup do budovy.

Podle katastru nemovitostí budovu vlastní Praha a do péče ji má svěřená Městská část Praha 10. Její starosta Martin Valovič (ODS) na místo odpoledne dorazil a jednal se squatery. Aktivisté poté souhlasili s opuštěním budovy.

Obsazená budova podle Valoviče není pro prezentovaný záměr vyhovující a není ani bezpečná. Město na jejím místě plánuje postavit nový dům s nájemními byty. Zástupci squaterů se na základě dohody se starostou sejdou 6. prosince ve 13:00 na vršovické radnici. Součástí jejich podmínek pro opuštění budovy bylo také to, že je policie nebude legitimovat, s čímž policisté souhlasili.

Podle webu Prázdné domy, který mapuje nevyužívané nemovitosti, se jedná o součást bloku bytových domů postavených v roce 1960. Město v posledních letech zvažuje, že na místě zhruba 14 let prázdných budov postaví nájemní byty, záměr se zatím neposunul. Městská část chtěla objekt prodat, ale z plánu sešlo. V budově se podle místní často zdržují drogově závislí a bezdomovci.

Nové komunitní centrum

„Desítky lidí svolaných skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) právě obsazují dlouhodobě prázdný dům na frekventovaném místě v Praze. Objekt chtějí otevřít veřejnosti a provozovat v něm nekomerční kulturní a sociální centrum,“ napsala dopoledne skupina v tiskové zprávě.

Skupina chce navázat na akce Autonomního sociálního centra Klinika. „Od vyklizení autonomního sociálního centra Klinika Praze chybí prostor pro nezávislou kulturu a pořádání akcí, které překračují hranice trhu. Myslíme, že je načase tuto situaci změnit. Proto jsme se rozhodli vytvořit nové místo, kde by se lidé mohli potkávat bez ohledu na stav svojí peněženky,“ uvedl mluvčí squaterů Jiří Nesvačil.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Nestojíme o konflikt, jen si myslíme, že je absurdní, aby vedle sebe existovaly prázdné domy a lidé bez domova. V Praze se nachází stovky prázdných nemovitostí, přesto je důstojné bydlení pro spoustu obyvatel naprosto nedostupné. O podobě města rozhoduje hrstka developerů, přitom Praha patří nám všem,“ dodal Nesvačil.

Reakce na vyklizení Kliniky

Opravdu Dobré Squaty vznikly v reakci na vyklizení Kliniky v lednu 2019. Od té doby pořádali různé kulturní akce v prázdných domech.

Bývalou plicní kliniku v Jeseniově ulici na pražském Žižkově obsadili squateři v roce 2014 a po několika měsících podepsali smlouvu o zápůjčce na jeden rok. Po vypršení smlouvy však budovu neopustili. Pořádali v ní koncerty a přednášky, měli zde i svou kavárnu a obchod.

Budovu měla dříve získat Generální inspekce bezpečnostní sborů (GIBS), nakonec budovu předal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) společnosti SŽDC. Ta ji v lednu 2019 nechala vyklidit.

Squateři v Praze v posledních letech kromě bývalé kliniky v Praze 3 obsadili například v roce 2018 na několik dní usedlost Šatovka v Šáreckém údolí nebo o rok dříve na necelý den dvě budovy na rohu ulic Hybernská a Senovážná. Squaty v metropoli zatím prakticky vždy skončily zásahem policie, známé jsou případy Ladronky na Břevnově, Milady v Libni nebo Cibulky v Košířích.

Autoři: ,