Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Srovnání TV přes kabel a telefon

Česko

Jednou z alternativ příjmu digitálního vysílání je využít kabelovou televizi nebo telefonní operátory. Jejich nabídky zahrnují i neomezené volání a internet.

Blížící se konec pozemního analogového vysílání vede mnoho domácností k úvaze, jak přijímat digitální televizi. Ta láká lepším obrazem i zvukem a pestřejší programovou nabídkou. Přirozeným a nejlevnějším řešením by bylo využít digitálního pozemního vysílání. To se ale zatím v České republice plně nerozběhlo, což nutí nedočkavé diváky poohlédnout se někde jinde.

Desítky programů jsou divákům dostupné již dnes pomocí satelitního vysílání (viz článek Digitálně se satelitem na straně II). Toho, kdo očekává širší paletu služeb, může zaujmout nabídka kabelové televize UPC či telefonních operátorů Telefónica O2 resp. Telekom Austria, která umožňuje zajistit kromě televizního signálu také připojení k internetu a telefonní linku. Soubor těchto tří služeb se označuje jako „triple play“.

Na trhu působí i několik menších operátorů poskytujících služby na bázi optických sítí, např. společnosti 802.cz a Netbox. Pro české uživatele jde o poměrně novou příležitost. Klienti UPC mohli poprvé vyzkoušet digitální kabelovou televizi (DVB-C) na konci roku 2005. Telefónica O2 zprovoznila svou verzi televize typu IPTV (Internet Protocol TV) v září 2006. Společnost Telekom Austria, podnikající v ČR pod značkou Volný, svou verzi IPTV představila v průběhu minulého roku.

Televizní signál K připojení se využívají dvě rozdílné technologie, které spojuje jedno zásadní omezení. Obě nezbytně vyžadují, aby domácnost byla propojena se sítí poskytovatele služeb příslušnými rozvody. V případě kabelové televize jde o koaxiální kabelový rozvod, který je nyní k dispozici ve více než 1 milionu domácností. U telefonních operátorů je nezbytným předpokladem dostupnost pevné linky. IPTV se provozuje v tzv. nadhovorovém pásmu s využitím technologie ADSL, což umožňuje využít telefon, televizi a připojení k internetu najednou.

Otom, zda půjde televize skutečně zprovoznit, rozhoduje zejména šíře tohoto pásma, která je ovlivněna vzdáleností domácnosti od telefonní ústředny. Protože Telekom Austria využívá telefonních rozvodů Telefónica O2, je navíc u Volný TV potřeba, aby byla telefonní ústředna připojena na odpovídající infrastrukturu. Tento předpoklad splňuje asi 500 tisíc domácností. K převodu signálu do formátu zobrazitelného v televizích a k přepínání programů je využit set-top box. Ten se zpravidla nabízí k pronájmu za symbolický několikakorunový poplatek.

Zásadní rozdíl mezi těmito technologiemi je ve způsobu šíření programů. V případě kabelové TV se k vám od poskytovatele šíří kompletní balík programů najednou. IPTV umožňuje toky dat inteligentně řídit, a tak je do domácnosti přiveden jen ten program, který máte právě na set-top-boxu navolený. To umožňuje nabídnout celou škálu různorodých služeb, jako je půjčování filmů, provozování archivu televizních pořadů, zprostředkování on-line komunikace apod.

Má to ale i svou stinnou stránku. V okamžiku, kdy každé vaše přepnutí způsobí, že se změní tok dat, který k vám sítí proudí, se musíte omezit jen na jeden televizor na pevnou linku. Další přístroje, pokud na všech nechcete sledovat to samé, musíte obsloužit signálem naladěným jiným způsobem. Oba způsoby šíření signálu dovolují výběr s bohaté škály televizních programů. Měsíční poplatky se pohybují v řádech stokorun.

Pokračování na straně II

Dokončení ze strany I

Například měsíční balík 55 programů UPC Starter přijde na 599 korun, 28 programů Volný TV se dá pořídit za 415 korun, O2 TV můžete koupit ve třech základních variantách po 547 korun (resp. 449 korun při použití s internetem). Pro mnohé potenciální zákazníky však může být odrazující fakt, že televizní signál přes oba telefonní operátory lze pořídit jen spolu s jinou službou.

K O2 TV budete platit navíc minimálně tarif Mini ve verzi ADSL za 355 korun měsíčně. Volný TV lze pořídit pouze současně s internetem, tedy minimálně o dalších 699 korun dráže.

Telefon a internet Všechny tři společnosti nabízejí v rámci své nabídky také připojení k internetu a telefonní služby. UPC nabízí připojení k internetu od rychlosti 2 Mb/s za 490 korun až po 20 Mb/s za 4548 korun měsíčně. Od toho je odvozená i cena balíčků. Čtyřmegabitové připojení od Volného zase můžete získat za 699 korun, za osmimegabitové pak zaplatíte 1649 korun. Za O2 Internet 2048 zaplatíte 831 korun, rychlejší O2 Internet 8192 můžete mít za 1783 korun měsíčně.

Operátoři nabízejí několik zajímavých balíčků, jejichž prostřednictvím můžete dosáhnout zajímavé úspory. Například Telefónica O2 nabízí společně služby 800 minut na pevnou spolu s internetem či televizí pod názvem O2 Duo. Verze s O2 TV se dá pořídit za 1070 korun měsíčně. Nabídka všech tří služeb 02 Trio, tedy navíc s připojením k internetu o rychlosti 2 až 8 Mb/s je možné objednat za 1367 až 2272 korun.

Pro zarputilé odpůrce telefonování z pevné linky může být lákavá nabídka O2 Duo Mobil, která k mobilnímu tarifu přidává internet přes pevnou linku. Ti, kdo se naopak bez volání z pevné obejít nedokážou, mohou využít tarifů neomezeného volání. O2 nabízí dva takové. Za 499 korun měsíčně si lze pořídit O2 Volno umožňující volat na pevné linky zdarma mimo špičku. K neomezenému volání v jakoukoliv denní dobu lze za měsíční paušál 760 korun využít tarif O2 Nonstop.

Podobnou nabídku výhodného volání na pevnou nabízejí i ostatní operátoři. Mimo špičku si za paušál s UPC zavoláte za 330 korun měsíčně, volání po celý den v rámci paušálu si můžete užívat již za 599 korun. Volný služby neomezeného volání váže na pořízení internetu, příplatek za neomezené volání mimo špičku je 538 korun, měsíční paušál pro volání bez dalších nákladů po celý den stojí 623 korun.

Jak rozumět tabulce Pro lepší orientaci jsme do tabulky zpracovali různé možnosti, jak lze levně využít služeb televize, internetu a neomezeného volání. Pokud hledaná služba není poskytována samostatně, zahrnuje v tabulce uvedená cena i další nezbytné náklady. U O2 to zpravidla zahrnuje paušál Mini (ADSL), u nabídky Volný je to paušál za připojení k internetu. UPC zákazníky v tomto směru nijak neomezuje. Ve sloupci Televize najdete částku a příslušné cenové programy, pomocí nichž můžete u daného operátora dosáhnout možnosti sledovat přibližně 20 televizních programů. Ve sloupci Internet lze nalézt podobně strukturované informace ukazující možnost připojení k internetu o rychlostech.

2048/256 kb/s. Sloupec Internet + Televize popisuje nabídku kombinace obou uvedených služeb. Sloupec Neomezené volání ukazuje, za jak vysoký paušál lze bez dalších nákladů volat bez omezení na pevnou linku. V dalším sloupci pak nalezneme cenu při pořízení všech tří předchozích služeb dohromady.

Srovnání nabídek digitální televize

Technologie Dostupnost

na většině pevných

Telefónica O2 pevná linka, ADSL linek se do vzdáleností několika

km od ústředny

UPC rozvod televize kabelové kolem připojených domácností 1,1 mil.

Volný cca 500 tisíc

(Telekom Austria ) pevná linka, ADSL pevných linek

Výhody Nevýhody

televize televize

Nutnost tarifu pro

TV Archiv, půjčovna filmů pevnou, min.Mini

O2 TV Videotéka (ADSL) za 356 Kč /

měsíc

Doplňkový analogový

signál, možnost sledování Nejsou dostupné

různých programů na interaktivní služby

několika přístrojích

Možnost pozastavit Televizi nelze

vysílání či spustit pořad pořídit bez

od začátku, videotéka internetu.

Nejlevnější varianta včetně nezbytných součástí (měsíčně)

Televize cca Internet cca Internet

20 programů 2048/256 kb + Televize

903 Kč (O2 TV Zábava 831 Kč (02 Internet 1279 Kč (O2 TV Zábava

+ Mini ADSL), ADSL 2048 + Internet ADSL

24 programů + Mini ADSL) 2048 + Mini ADSL)

599 Kč (UPC Standard

55 programů), 460 Kč (UPC 1059 Kč (UPC

299 Kč (UPC Starter, Starter) Standard + Starter)

16 programů)

1114 Kč (Volný Internet 699 Kč (Volný 1114 Kč (Volný Internet

Extra 4M + TV Internet Extra Extra 4M + TV

plus), 32 programů 4M) plus)

Neomezené Televize + Internet Příplatek za

hovory na pevnou + Neomezené hovory filmové kanály

760 Kč 1546 Kč (O2 Trio: TV + 250 Kč (HBO 1 + 2

(O2 Nonstop) Nonstop + ADSL 2048) + Comedy, 1 + 2) Cinemax

599 Kč 1658 Kč (UPC Standard 300 Kč (HBO 1

(UPC Anytime) + Starter + Anytime) + Cinemax 2 + Comedy 1 + 2) + HD,

1052 Kč (Volný 1467 Kč (Volný Internet 237 Kč (HBO 1 + 2

Komplet 4M Extra 4M + neomezené + Comedy, Cinemax

+ volání) volání + TV plus) 1 + 2)

Upozornění: Uvedené cenové nabídky jsou nejlevnější nalezené splňující požadavek v nadpisu. Pokud služba není poskytována samostatně, zahrnuje cena i náklady na další nezbytnou funkcionalitu. U O2 to zpravidla zahrnuje paušál Mini (ADSL), u nabídky Volný je to paušál za připojení k internetu.

Nabídky digitální TV

TELEFÓNICA O2 - O2 TV

K objednání je potřeba mít aktivní některý tarif pro pevnou, alespoň O2 Mini ADSL za 355 Kč měsíčně. Základní programové nabídky: *O2 TV Zábava s ADSL 449 Kč, bez ADSL 547 Kč. 24 televizních a 19 rozhlasových stanic. Nabídka programů obsahuje seriály, sport, dokumenty, zpravodajství, nebo programy pro děti. *O2 TV Kino s ADSL 449 Kč, bez ADSL 547 Kč. Programy ČT, Nova, Prima, HBO, HBO 2, HBO Comedy, Cinemax, Cinamax 2. *O2 TV Sport s ADSL 449 Kč, bez ADSL 547 Kč. Programy ČT, Nova, Prima, HBO, HBO 2, HBO Comedy, Cinemax, Cinamax 2. * Volitelná rozšíření: O2 TV Zábava plus 250 Kč, O2 TV Kino plus 250 Kč, O2 TV Filmy plus 150 Kč, O2 TV Sport plus 150 Kč, O2 TV Dokumenty plus 60 Kč, O2 TV Děti plus 60 Kč, O2 TV Hudba plus 60 Kč, O2 TV Styl plus 60 Kč, HBO Digital 150 Kč, Hustler TV 200 Kč. * Přístup do TV archivu 99 Kč, Videotéka od 11 do 120 Kč za film.

UPC - DIGITÁLNÍ KABELOVÁ TV

Lze objednat samostatně. Základní balíčky: * Starter 299 Kč. 16 televizních programů. K nim lze objednat jakékoliv rozšíření, * Standard 599 Kč. 55 programů, filmy, dokumenty, sport, hudba, zpravodajství a pořady pro děti. * Supreme 1099 Kč, 65 programů. Kompletní digitální televizní a rozhlasová nabídka UPC. * Volitelné balíčky: Music, Sport, Relax, Darwin, Filmbox Extra po 100 Kč, HBO 99 Kč, Cinemax, Hustler po 200 Kč.

TELEKOM AUSTRIA - VOLNÝ TV

Službu lze objednat jen s Volný internetem dostupným od 699 Kč. * Volný TV 296 Kč, 10 programů, další programy za příplatek. * Volný TV plus 415 Kč, 28 stanic, další programy za příplatek. * Rozšíření: Film Box Extra 99 Kč, Hustler TV + Xtreme 237 Kč, Nova Cinema 5 Kč. Cinemax 199 Kč, HBO 199 Kč, HBO Digital 359 Kč, Kino 237 Kč, Kino Plus 475 Kč. * Půjčení filmu na den 45 až 69 Kč.

Všechny ceny jsou uvedeny za měsíc užívání služby a včetně DPH.

Digitální kabelová TV

* vždy šířeny všechny kanály najednou

* současně je dostupný i analogový signál

* lze ji koupit jako jedinou službu

* je možné sledovat na více televizích různé programy

Televize přes pevnou linku

* vždy šířen jen jeden interaktivně objednaný kanál

* obsahuje mnoho doplňkových služeb: např. videotéka, televizní archiv

* není ji možné pořídit samostatně

* k přenosu signálu využívána technologie ADSL

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...