Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Štafetové sny se probouzejí z komatu

Česko

PRAHA Přesně o dvacet let zpátky bychom se museli ohlédnout při snaze objevit poslední českou mužskou štafetovou medaili v běžeckém lyžování. Tehdy si kvarteto Švanda, Martin Petrásek, Nyč a Korunka dojelo v Lahti pro bronz.

Trenér současné reprezentace Miroslav Petrásek už pár let mluví o svém velkém snu. Rád by příští měsíc v Liberci na světovém šampionátu někdejší medailovou slávu obnovil; a nejen proto, že na druhém úseku tehdy jako zajíc utíkal jeho bratr Martin.

V sevření chorob a zranění V minulé sezoně piplavá Petráskova práce se skládáním optimálního kvarteta konečně přinesla výsledky. V Davosu Češi dokonce slavně vyhráli. I do „liberecké“ sezony vykročili svěže – čtvrtým místem v Gällivare.

Jenže pak jako by se proti Petráskovým mužům vše spiklo.

Ze šesti lyžařů, z nichž kouč bude nejspíš vybírat čtyři chlapy do reprezentačního mariáše, zůstal zcela fit jedině – Jiří Magál.

Kdesi v těžké letní přípravě zapomněl formu vyhlášený spurtér Martin Koukal, alternativa pro finišmanský úsek Dušan Kožíšek se zranil při sprintu v Düsseldorfu, před Tour de Ski sklátila těžká viróza Martina Jakše, který se vyzná v tlačenici na prvním úseku. Kvůli podobným potížím Tour nedokončil muž třetího úseku Milan Šperl a o nejzákladnějším kameni štafety Lukáši Bauerovi se kvůli jeho průduškám či astma psalo víc než dost.

„Kdyby se šampionát uskutečnil za týden, tak máme smůlu,“ pravil Petrásek na rovinu. „Jenže my máme pořád ještě přes měsíc čas.“

Petrásek už zase šíří dobrou náladu, protože lazaret se mu rychle mění v akční jednotku. Jakš, Kožíšek i Šperl jsou zcela v pořádku a Bauer se zdá být snad již také fit.

Takže jisté otazníky přetrvávají pouze kolem Koukala. Po vánočním odpočinku a regeneraci si ho vzal do parády jeho osobní trenér Jan Baranyk. „Nic jiného než dvoutýdenní odpočinek se mu asi naordinovat nedalo,“ souhlasil Petrásek. „Vím, jak se ‚Kukín‘ s ‚Bárou‘ připravují, a nic proti jejich tréninku nenamítám. Včera s ostatními dorazil na soustředění v Bedřichově.“

„Snad ještě nikdy jsem ‚Kukína‘ neviděl v létě tak tvrdě trénovat,“ tvrdí Bauer. „Mrzí mě, že mu to zatím nejezdilo, jak by mělo, ale do štafety ho potřebujeme; skoro bych řekl, že je v ní téměř neoddiskutovatelnou postavou.“ Petrásek: Sebevědomí máme Petrásek sází i na to, že si snad nikdo z lyžařů nebude muset po zdravotních patáliích znovu oživovat tolik důležité sebevědomí.

„Podívejte se třeba na švýcarské lyžaře,“ připomíná. „Jezdí velmi slušně individuálně, ale štafetu ne. „Nějaký čas totiž trvá, než se v ní získá sebevědomí. Jenže naši kluci už jsou poslední tři roky zvyklí pohybovat se mezi nejlepšími, takže jde hlavně o to, aby byli zdraví.“

Podle Petráska navíc třeba Jakš nebo Kožíšek ani neměli kde sebedůvěru ztratit: „Teď půjde hlavně o ‚Kukína‘, aby si zajel nějaký výsledek, a trochu i o Lukáše. Zůstává pouze otázkou času, kdy mu to perfektně sedne.“

Autor:

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč