Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stahují se nad radarem mračna?

Česko

Celý svět s napětím čeká na to, jak se Barack Obama postaví k protiraketovému štítu

WASHINGTON/PRAHA Dosud jasný americký záměr vybudovat v Česku radar se možná již brzy zahalí do mlhy. Ve Spojených státech se začínají objevovat zatím neoficiální hlasy, které tvrdí, že Barack Obama protiraketový projekt ve střední Evropě minimálně zpomalí. Co by tím však získal? Podle mnohých třeba lepší vztahy s Ruskem.

Pro bývalého amerického prezidenta George Bushe bylo umístění radaru v Česku a deseti protistřel v Polsku základem jeho bezpečnostní politiky. Trval na tom i přesto, že kvůli tomu vzniklo silné napětí ve vztazích s Ruskem.

Moskva se totiž cítila americkými plány bytostně ohrožena. Neuchlácholilo ji přitom ani ujištění, že evropský pilíř protiraketové obrany není mířen proti ní, nýbrž že má bránit například útoku z Íránu. Nepomohla ani další smířlivá gesta.

Libozvučná slova Nyní se však situace zřejmě mění. Nový prezident je v úřadu teprve krátkou dobu, přesto z Washingtonu již zní slova, která jsou pro Moskvu daleko libozvučnější. „Existuje značný potenciál pro opravdový průlom v našich vztazích s Ruskem, které potřebují posílit.

Jeden z našich nejsilnějších společných zájmů spočívá v hrozbě, kterou představuje Írán, pokud by se dostal k jaderným zbraním,“ uvedl nedávno předseda branného výboru Senátu Carl Levin.

Toto vyjádření je možné kupříkladu vykládat tak, že USA jsou připravené ve vztazích s Moskvou načít novou neposkvrněnou kapitolu. A ta na to slyší. Kreml totiž hrozbu rozmístění svých raket u Kaliningradu přímo spojil s tím, zda se Spojené státy rozhodnou v budování deštníku pokračovat.

To se však teprve uvidí. Například někdejší náměstek na ministerstvu zahraničí Strobe Talbott se podle agentury Reuters domnívá, že Obama projekt odsune. Renomovaný odborník na mezinárodní vztahy Charles Kupchan si zase myslí, že Obama plány na protiraketový štít nepošle k ledu úplně. Očekává spíše určité zpomalení celého procesu. Z oficiálních vládních kruhů toho zatím k budoucnosti štítu nezaznělo mnoho. Jasné je pouze to, že nová vláda chce projekt přezkoumat. Údajně si chce Obama také být jistý, že deštník funguje.

Parkanová: Projekt nekončí Ministryně obrany Vlasta Parkanová dosvědčuje, že Česko s radarem nadále počítá. „Rozhodně nemáme žádné signály, že by tento projekt měl skončit pouze proto, že přišel nový prezident,“ řekla LN Parkanová. Kontinuitu americké politiky podle ní vyjadřuje i to, že v úřadu zůstal ministr obrany Robert Gates. Doplnila, že v otázce radaru pro Česko týdny nebo měsíce i kvůli „prospěšnosti“ projektu nehrají roli. Podle ní však jisté zpomalení bylo předvídatelné. „Se skutečností, že ta věc poběží v čase, jsme počítali. S nástupem nového prezidenta, který zcela určitě toto téma nemá jako prioritu číslo jedna, dvě nebo tři, se zpoždění dalo očekávat,“ konstatovala ministryně.

„Existuje značný potenciál pro opravdový průlom v našich vztazích s Ruskem.“

Autor: