Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stali se vrahy bez důvodu

Česko

Případů nečekaného zabití v Ostravě přibylo * Vždy zabíjeli mladí muži, zaměstnaní jako řemeslníci

OSTRAVA Soudci v Ostravě řeší v krátké době po sobě třetí případ vraždy, u níž chybí motiv. Vždy nečekaně zabíjeli mladí muži, zaměstnaní jako řemeslníci.

V prvním případě odsoudil soudní senát k třináctiletému trestu třiadvacetiletého zámečníka Marka Plisku, který ubil činkou v domě svých rodičů v Petrovicích u Karviné třiadvacetiletou přítelkyni. Podobně ubil v Ostravě devětadvacetiletý Bronislav Zotyka, shodou okolností rovněž zámečník, ve svém bytě čtyřiadvacetiletou prostitutku. Od soudu dostal výjimečný dvacetiletý trest.

Nyní se před soudci rozvíjí další příběh: Devatenáctiletý stavební dělník Vladimír Janoušek v Ostravě ubil a ukopal někdejšího televizního režiséra, pětačtyřicetiletého Aleše Hermana. Proč, to nikdo přesně neví, přestože Janoušek hned po vraždě nechal zavolat policii. Paradoxně, kdyby to neudělal, možná by na něj policie nikdy nepřišla. „Orgány činné v trestním řízení by bez Janouškova oznámení jen těžko hledaly pachatele,“ upozorňuje státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Žalobkyně označuje vraždu termínem nešťastná událost. Vše podle ní zapříčinil banální konflikt. Loni v sobotu 30. srpna skončil stavební dělník Janoušek práci už v jedenáct hodin dopoledne a s kolegy šli na pivo.

V jedné z vítkovických hospod se Janoušek seznámil s Hermanem. V té době měl podle své výpovědi vypito už šest piv a půl litru likéru zvaného zelená. „Říkal, ať spolu jdeme k lesu, že mi něco ukáže. Vypadal jako normální klidný chlap,“ popsal Janoušek svou oběť. Mezi garážemi v opuštěné ulici U Výtopny v ostravském Zábřehu se údajně Hermana zeptal, proč vlastně jdou k lesu a jestli náhodou není gay. To prý Hermana naštvalo a dvakrát do Janouška strčil. Mladík, který od čtyř let až do své plnoletosti vyrůstal v dětských domovech, se nedal. Začal Hermana bít a kopat. „Snažil se bránit, ale neměl šanci. Klečel jsem mu na prsou,“ popsal útok Janoušek. Nakonec šlápl své oběti do obličeje a vzal Hermanovi platební kartu. Aby vůbec věděl, jak se muž, kterého napadl, jmenoval. Janoušek neutekl domů, ale v nejbližší restauraci si dal pivo a začal přesvědčovat servírku, ať volá policii a sanitku. Vykládal, co se mu stalo. Trvalo skoro hodinu, než mu někdo uvěřil a policii skutečně zavolal. Janoušek policisty dovedl k již mrtvému Hermanovi.

Na rozdíl od obou předchozích případů ale soud v Janouškově případu zkoumá i více ze života oběti. Někdejší televizní režisér totiž zažíval před svou násilnou smrtí těžké časy. Dříve pro Českou televizi v Ostravě natáčel například hudební pořad Medúza s moderátory Richardem Krajčem a Alešem Juchelkou, pracoval i pro ostravskou soukromou televizi Polar. Tam právě podle jeho bývalé manželky Reginy Hermanové začal pít. A kvůli alkoholu pak přišel o řidičský průkaz, a když nenastoupil na veřejně prospěšné práce, byl odsouzen na půl roku do vězení. Vrátil se loni v dubnu. Bývalá manželka ho zpočátku nechala bydlet ve svém domě v Krmelíně, protože ale opět začal pít, mohl přespávat už jenom před domem v garážovém přístřešku. Jeho bratr Petr i manželka však u soudu tvrdili, že nikdy nebyl žádný násilník.

Totéž však o svém synovi říká matka vraždícího Daniela Janoušková. „Je to zlatý kluk, nikdy nikoho nezbil,“ plakala včera u soudu nad synem, který se k ní vrátil po letech v dětském domově a v Domě na půli cesty. Kát se začal i on. „Chtěl bych se omluvit, kdybyste byla tak hodná a mohla mi alespoň trošičku odpustit,“ omlouval se včera vrah v poutech bývalé manželce zavražděného. Rozsudek bude pravděpodobně vynesen již zítra. V jeho případě lze předpokládat trest nižší než u dalších dvou vrahů. Už jenom kvůli tomu, že se ke všemu přiznal a sám policisty na místo vraždy přivedl.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!