Čtvrtek 6. června 2024, svátek má Norbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stalinovi agenti tlačili na Beneše

Česko

PRAHA Slovenský deník Pravda ve svém včerejším vydání uvedl, že československý prezident Edvard Beneš údajně spolupracoval se sovětskou tajnou službou, a byl proto v únoru 1948 vydíratelný. Měl to být jeden z důvodů, proč během únorového bolševického puče ustoupil komunistům. Ani zdroj z Ruské zahraniční rozvědky, na který se slovenský deník odvolává, ani čeští historici ale tuto hypotézu nepotvrzují.

Vladimír Karpov, odborník na sovětské tajné služby, na internetových stránkách ruské rozvědky ale uvádí jiné zajímavé údaje ze spolupráce Prahy a Moskvy před válkou. Československo podle Karpova současně s podepsáním spojenecké smlouvy se Sovětským svazem (a Francií) podepsalo i tajnou dohodu o spolupráci svých rozvědek.

Klíčovou postavou kontaktů mezi sovětskou tajnou službou a prezidentem Benešem se stal rozvědčík Pjotr Zubov. Ten byl vyslán do Prahy v dubnu 1937, kam přijel s pasem druhého sekretáře velvyslanectví na jméno Nikolaj Vasilijevič Privalov. Hrál klíčovou roli i při předání Benešovy informace sovětskému diktátorovi Stalinovi, že vrchní velitel sovětské armády maršál Michail Tuchačevsky byl německým špionem a zrádcem. Tato nepravdivá a zřejmě nacistickým Německem podvržená domněnka rozpoutala obrovskou vlnu čistek, při které bylo zlikvidováno celé vedení Rudé armády.

Podle Karpova spolupracoval Beneš se Stalinem i na přípravě převratu v Jugoslávii, při němž byla svržena pronacistická vláda. Klíčovou roli v této operaci sehrál opět rezident sovětské tajné služby v Praze Pjotr Zubov.

Zubovova další hvězdná chvíle přišla v roce 1948, kdy českoslovenští komunisté připravovali se sovětskou podporou únorový převrat. „V lednu 1948 na příkaz Stalina a Molotova přijel Zubov společně s Pavlem Sudoplatovem do Prahy. S ohledem na důvěrné styky Zubova s Benešem v minulých letech, dostal za úkol přesvědčit československého prezidenta, aby pověřil šéfa komunistické strany Klementa Gottwalda vytvořením vlády. Tento úkol rozvědčík úspěšně splnil,“ píše Karpov. Ani on však netvrdí, že by byl Beneš vydírán. Vyvrací to i čeští historici.

„Edvard Beneš se vzhledem ke svým funkcím stýkal se sovětskými diplomaty. Ti byli ať přímo nebo nepřímo zaangažováni v sovětských tajných službách,“ říká historik Michal Pehr. Jeho slova potvrzuje i profesorka ústavu českých dějin Univerzity Karlovy Věra Olivová. „Beneš se stýkal se sovětskými diplomaty velmi intenzivně, protože to byla součást československé politiky.“

To, že by Beneš mohl být kvůli této spolupráci vydírán, jak tvrdí slovenský deník Pravda, je podle českých historiků nesmysl. „Naprosto vylučuji, že by Beneš byl agentem sovětské tajné služby,“ řekl Pehr.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!