Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Končí ministr školství Balaš? O ničem nevím, reaguje. Spekuluje se o Farském do vlády

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš foto:  Petr Topič, MAFRA

Vedení Starostů a nezávislých STAN zvažuje výměnu ministra školství Vladimíra Balaše, uvádí s odvoláním na nejmenované zdroje z vlády a vedení hnutí web Deník N. Podle serveru by Balaš jako odborník na ústavní právo a vysokoškolský pedagog mohl zamířit na Ústavní soud. O tom, kdo by ho v čele ministerstva nahradil, nemají Starostové ještě ale jasno.
  9:28aktualizováno  11:16

Podle jejich předsedy Víta Rakušana by se případná rekonstrukce vlády musela týkat i jiných stran. Premiér Petr Fiala na úterní tiskové konferenci ke konci předsednictví řekl, že nemá žádný signál od STANu, že by navrhoval výměnu nějakého ministra.

Balaš loni v červnu vystřídal v křesle ministra školství Petra Gazdíka. Ten rezignoval kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr, která se týká podezřelých obchodů zejména v pražském dopravním podniku.

Vedení STAN nyní podle Deníku N zvažuje, že ministra školství opět vymění. „Bude se to řešit v lednu. STAN zjišťoval, zda by byl Balaš průchozí jako ústavní soudce. Chtějí mu to nabídnout výměnou za to, že by ministerstvo školství opustil,“ řekl serveru nejmenovaný člen vlády. Podle zdroje z vedení STAN bude vládní koalice jednat o personálních změnách ve vládě po lednových prezidentských volbách.

Zatím jsme to neřešili, řekl Balaš

Balaš tvrdí, že jej o ničem takovém ještě nikdo neinformoval. „Já o ničem nevím, zatím jsme to neřešili,“ uvedl. Také podle předsedy Starostů Rakušana rekonstrukci vlády v současnosti neřeší. „Pokud by měla nějaká rekonstrukce vlády nastat, tak by se rozhodně netýkala jen ministra z hnutí STAN,“ řekl Deníku N.

Podle serveru nemá hnutí jasno v tom, kdo by Balaše v čele resortu nahradil. Mluví se podle něj například o poslanci Janu Berkim, Balašově náměstkyni Martině Bětákové nebo o odborníkovi na vzdělávání ze společnosti EDUin Bohumilu Kartousovi.

Možností je i výměna ministerstev. Člověk blízký vedení STAN Deníku N řekl, že do čela školství by se mohl přesunout dosavadní ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, kterého by vystřídal místopředseda Starostů Jan Farský.

„Nemám žádný signál od STAN, že by navrhoval výměnu ministra,“ reagoval premiér Petr Fiala v úterý na tiskové konferenci na spekulaci, že se STAN bude snažit o změnu na postu ministra školství, aby se současný ministr školství Vladimír Balaš stal novým ústavním soudcem.

Autoři: ,

Prodej, Byty 1+kk, 60 m2 - Pardubice
Prodej, Byty 1+kk, 60 m2 - Pardubice

nábřeží Závodu míru, Pardubice - Zelené Předměstí
4 860 000 Kč