Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stará Praha míří na web

Česko

Prahu, tak jak ji znal Josef Kajetán Tyl nebo Josef Mánes, bude možné vidět na internetu. Do konce února bude hotová první část digitalizované 3D verze modelu Prahy od Antonína Langweila.

PRAHA Nedokončená svatovítská katedrála, po Národním divadle ani stopy a Vltava překlenutá jen jediným mostem - Karlovým. Takto vypadala Praha v první polovině devatenáctého století. Doteď tuto podobu metropole mohli vidět jen ti, kteří se přišli podívat na model Prahy od Antonína Langweila do městského muzea, kde je model od roku 1961 umístěn. Brzy se však starou Prahou bude moci projít kdokoliv, a nebude muset ani opustit pohodlí domova. Muzeum hlavního města ve spolupráci s magistrátem totiž právě dokončují první část digitalizace Langweilova modelu Prahy, která bude uveřejněna právě na magistrátních webových stránkách. „Do konce února bude hotova první verze aplikace pro odborníky. Na té se bude dál pracovat a za pár měsíců se bude moci starou Prahou projít i veřejnost,“ řekla včera Kateřina Bečková, která má model na starosti. Každý se tak bude moci virtuálně vydat například do starého židovského města a do jiných míst, která se změnila k nepoznání. „Téměř polovina z toho, co Antonín Langweil v modelu zachytil, už dnes neexistuje,“ dodala Bečková. Provést takový exkurz do minulosti bylo technicky velmi složité. Experti museli pořídit kolem 300 tisíc fotografií, podle kterých byl vytvořen virtuální 3D model. Nafotit se muselo vše, včetně tisíců komínů, které Langweil na střechy domů v modelu umístil.

„Objem dat, se kterými pracujeme, je v podstatě stejný jako ten, který běžně vozí družice z vesmíru,“ sdělil Jan Buriánek z firmy Visual Connection, která digitalizaci provádí. Fyzický model centra metropole vytvářel miniaturista Antonín Langweil od roku 1826 do své smrti v roce 1837. Na ploše přibližně dvaceti metrů čtverečních je podrobně zachyceno historické jádro Prahy i s těmi nejmenšími detaily, jakými jsou například výmalba fasád v podloubí domů či vepř zavěšený na dvorku při zabijačce.

***

V čem se model liší od současné Prahy * Chybí všechny stavby postavené po roce 1837, například i Národní divadlo * Staroměstská radnice má ještě celé východní gotické křídlo * Pravý a levý břeh Prahy spojuje jen Karlův most *Chrám sv. Víta je poloviční. Chybí mu dvě neogotické věže

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...