Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stará Praha míří na web

Česko

  9:34
PRAHA - Prahu, tak jak ji znal Josef Kajetán Tyl nebo Josef Mánes, bude možné vidět na internetu. Do konce února bude hotová první část digitalizované 3D verze modelu Prahy od Antonína Langweila.

Původní model museli experti fotografovat za pomoci speciálních kamer. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Nedokončená svatovítská katedrála, po Národním divadle ani stopy a Vltava překlenutá jen jediným mostem - Karlovým. Takto vypadala Praha v první polovině devatenáctého století.

Doteď tuto podobu metropole mohli vidět jen ti, kteří se přišli podívat na model Prahy od Antonína Langweila do městského muzea, kde je model od roku 1961 umístěn. Brzy se však starou Prahou bude moci projít kdokoliv, a nebude muset ani opustit pohodlí domova.

Muzeum hlavního města ve spolupráci s magistrátem totiž právě dokončují první část digitalizace Langweilova modelu Prahy, která bude uveřejněna právě na magistrátních webových stránkách.

„Do konce února bude hotova první verze aplikace pro odborníky. Na té se bude dál pracovat a za pár měsíců se bude moci starou Prahou projít i veřejnost,“ řekla včera Kateřina Bečková, která má model na starosti. Každý se tak bude moci virtuálně vydat například do starého židovského města a do jiných míst, která se změnila k nepoznání. „Téměř polovina z toho, co Antonín Langweil v modelu zachytil, už dnes neexistuje,“ dodala Bečková.

Provést takový exkurz do minulosti bylo technicky velmi složité. Experti museli pořídit kolem 300 tisíc fotografií, podle kterých byl vytvořen virtuální 3D model. Nafotit se muselo vše, včetně tisíců komínů, které Langweil na střechy domů v modelu umístil.

„Objem dat, se kterými pracujeme, je v podstatě stejný jako ten, který běžně vozí družice z vesmíru,“ sdělil Jan Buriánek z firmy Visual Connection, která digitalizaci provádí. Fyzický model centra metropole vytvářel miniaturista Antonín Langweil od roku 1826 do své smrti v roce 1837. Na ploše přibližně dvaceti metrů čtverečních je podrobně zachyceno historické jádro Prahy i s těmi nejmenšími detaily, jakými jsou například výmalba fasád v podloubí domů či vepř zavěšený na dvorku při zabijačce.

Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....