19. února 2008 9:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stará Praha míří na web

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Původní model museli experti fotografovat za pomoci speciálních kamer.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Původní model museli experti fotografovat za pomoci speciálních kamer. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Prahu, tak jak ji znal Josef Kajetán Tyl nebo Josef Mánes, bude možné vidět na internetu. Do konce února bude hotová první část digitalizované 3D verze modelu Prahy od Antonína Langweila.

Nedokončená svatovítská katedrála, po Národním divadle ani stopy a Vltava překlenutá jen jediným mostem - Karlovým. Takto vypadala Praha v první polovině devatenáctého století.

Doteď tuto podobu metropole mohli vidět jen ti, kteří se přišli podívat na model Prahy od Antonína Langweila do městského muzea, kde je model od roku 1961 umístěn. Brzy se však starou Prahou bude moci projít kdokoliv, a nebude muset ani opustit pohodlí domova.

Muzeum hlavního města ve spolupráci s magistrátem totiž právě dokončují první část digitalizace Langweilova modelu Prahy, která bude uveřejněna právě na magistrátních webových stránkách.

„Do konce února bude hotova první verze aplikace pro odborníky. Na té se bude dál pracovat a za pár měsíců se bude moci starou Prahou projít i veřejnost,“ řekla včera Kateřina Bečková, která má model na starosti. Každý se tak bude moci virtuálně vydat například do starého židovského města a do jiných míst, která se změnila k nepoznání. „Téměř polovina z toho, co Antonín Langweil v modelu zachytil, už dnes neexistuje,“ dodala Bečková.

Provést takový exkurz do minulosti bylo technicky velmi složité. Experti museli pořídit kolem 300 tisíc fotografií, podle kterých byl vytvořen virtuální 3D model. Nafotit se muselo vše, včetně tisíců komínů, které Langweil na střechy domů v modelu umístil.

„Objem dat, se kterými pracujeme, je v podstatě stejný jako ten, který běžně vozí družice z vesmíru,“ sdělil Jan Buriánek z firmy Visual Connection, která digitalizaci provádí. Fyzický model centra metropole vytvářel miniaturista Antonín Langweil od roku 1826 do své smrti v roce 1837. Na ploše přibližně dvaceti metrů čtverečních je podrobně zachyceno historické jádro Prahy i s těmi nejmenšími detaily, jakými jsou například výmalba fasád v podloubí domů či vepř zavěšený na dvorku při zabijačce.

Michaela Poláková, Lidové noviny
  • 2Diskuse