Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Starousedlíci se obávají nově příchozích

Česko

Vietnamští starousedlíci dávají krajanům v nouzi jídlo a oblečení. Bojí se ale, že jim zkazí pověst.

PRAHA Vietnamská komunita v Česku prošla v posledních dvou letech velkou proměnou. Rozrostla se o téměř dvacet tisíc lidí převážně z venkova, kteří přišli za prací do továren.

Nově příchozí tvoří v současné době asi třetinu vietnamské komunity. Většinou neumí česky, neznají zdejší zvyklosti a hlavně: řada z nich už v souvislosti s krizí přišla o práci. Vrátit do Vietnamu se ale nemohou – aby mohli vycestovat, zadlužili sebe i celou rodinu částkami v řádu tisíců dolarů, které doma nikdy nevydělají.

„Vztah vietnamských starousedlíků k nim je rozpolcený. Litují je, ale zároveň jim nově příchozí velmi komplikují jejich bytí tady,“ říká Eva Pechová, jedna z autorek výzkumu Vietnamští dělníci a dělnice v českých továrnách, který zaplatilo ministerstvo vnitra. „Komunita měla svou strategii: Vietnamci byli nenápadní, snažili se, pracovali. Jejich děti se výborně učily. Teď se jejich léta budovaná pověst bezproblémové menšiny najednou hroutí.“

Podle Pechové začali vietnamští starousedlíci vnímat vlny nově příchozích dělníků jako velký problém především proto, že „nováčci“ pocházejí z málo vzdělané populace vietnamského venkova.

Třicetiletý muž, který v Česku žije od dětství, se v rozhovoru pro výzkum svěřil: „Teď je těžké období, když přichází do ČR řada cizinců, kteří nejsou zrovna nejslušnější. Čeští občané se na mě koukají s jiným názorem než předtím. Třeba policajti zatýkají nebo kontrolují namátkou nesmyslné věci, které dříve nekontrolovali.“ Dodal, že za změnu pohledu Čechů na Vietnamce do značné míry mohou noví přistěhovalci: „Nedávno se Vietnamci rvali v nočním klubu. Spousta jich jezdí bez lístku. Taky chytají kachny v řece. Ty události nepřináší dobré jméno vietnamské komunitě tady v Čechách. Než nastal ten příliv nových Vietnamců, tak jsem se v Česku cítil lépe.“

V Plzni, kde se díky rozsáhlé průmyslové zóně koncentroval velký počet levných pracovních sil, se podle Pechové znatelně vyostřilo do té doby poměrně bezkonfliktní soužití místních obyvatel s Vietnamci. V celém městě začal například platit zákaz vstupu Vietnamců do některých nočních podniků. Skupina místních vietnamských studentů se rozhodla pro své krajany-dělníky pořádat kurzy českého jazyka a etikety. Zájem o ně ale nebyl.

***

„Byli nenápadní, snažili se, pracovali. Jejich děti se výborně učily. Teď se jejich léta budovaná pověst hroutí.“

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....