Sobota 8. června 2024, svátek má Medard
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stát: Běžte pracovat nebo rodit

Česko

Nemocné zaměstnance bude kontrolovat zaměstnavatel.

Ženy se dočkají vyšší finanční pomoci v mateřství. Pohoda na pracovních úřadech jednou pro vždy skončila. To je jen několik novinek, které přinesl nový rok 2009.

Vzhledem k tomu, že se v únoru blíží chřipková epidemie a lze očekávat, že zaměstnanci budou padat jako hrušky, není to pro zaměstnavatele právě příjemná zpráva. Stát je od ledna letošního roku podstatně zapojil do sociálního systému. Jakým způsobem? Zaměstnanec onemocní. První tři dny nedostane nic. Zbytek z prvních čtrnácti dnů nemoci nedostává nemocenskou, ale nově takzvanou náhradu mzdy, která jde z peněženky zaměstnavatele. Výše takové náhrady je šedesát procent průměrného redukovaného výdělku.

V prvních čtrnácti dnech pracovní neschopnosti může navíc zaměstnavatel kontrolovat, jestli je jeho zaměstnanec doma a leží v posteli. Pokud například paní Věru namísto pod peřinou nachytá v řeznictví, jak nakupuje kachnu, může jí náhradu mzdy snížit nebo dokonce zcela odebrat.

Podle některých odborníků je to však pro zaměstnavatele zbytečná zátěž. „Provádění těchto kontrol podnikateli je pouze další nesmyslná administrativní zátěž a byrokracie pro firmy a může kandidovat na absurditu roku,“ prohlásil například Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Nemocenská: první tři dny nic, potom náhrada mzdy Absurdita neabsurdita, zaměstnanci si taky užijí. Ukažme si to na případu pana Oldřicha.

Má hrubý plat 20 000 korun. Nemocný bude třicet dní. První tři dny nedostane nic. Zbytek z prvních čtrnácti dnů nemoci mu bude náhradu mzdy vyplácet zaměstnavatel, celkem mu dá 3424 korun. Další dny nemoci bude dostávat nemocenskou od příslušného úřadu správy sociálního zabezpečení. Za celý měsíc nemoci dostane celkem 9120 korun, což je o 372 korun méně než v roce 2008.

Takový pan Oldřich bude muset počítat také s častými návštěvami svého šéfa. Hrozí tak situace, že až si půjde pro léky, bude muset chodit v přestrojení, protože kdyby ho potkal zaměstnavatel, mohl by o všechny peníze přijít.

Pokud odcházíte na nemocenskou z důvodu vlastní chyby, například opilosti, rvačky nebo spáchání trestného činu, dostanete v těchto případech ještě nižší, poloviční náhradu mzdy.

Finančně nejvýhodnější je dostat se během nemoci do tak závažného stavu, že budete vyžadovat karanténu. V takovém případě totiž zákon povoluje již za první tři dny alespoň pětadvacetiprocentní náhradu z průměrné mzdy. Pokud si přesně chcete vypočítat, kolik v případě nemoci dostanete, využijte kalkulačku a informace na stránkách www.mpsv.cz.

Osoby samostatně výdělečně činné (například podnikatelé), které se přihlásí k dobrovolnému nemocenskému pojištění, budou dostávat nemocenskou až od 15. dne nemoci. Podmínkou ovšem je platba záloh na pojistné alespoň tři měsíce před ulehnutím do postele (pokud nejde o začínajícího podnikatele).

Je-li váš praktický lékař zároveň vaším strýcem, s jeho pomocí už nepočítejte. Nový systém umožňuje postihovat lékaře, kteří benevolentně potvrzují pracovní neschopnost. V případě přistižení bude dokonce možné lékaři pravomoc vystavit „neschopenku“ odejmout.

V informačním materiálu, který vyšel jako příloha několika celostátních deníků, ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí poněkud záhadně, že „nová úprava je především zaměřena na zaměstnavatele, kteří o zaměstnance nepečují“.

Konec výhodných sociálních dávek, je čas jít do práce V roce 2008 bylo pro mnoho lidí výhodnější čerpat finance ze sociálních dávek, než si najít vlastní zaměstnání. S tím je teď ale konec.

Pracovní úřad bude vyžadovat aktivitu, účast na rekvalifikačních kurzech (od lakování nehtů až ke svářečskému kurzu) a další vzdělávání. Celý systém je postaven tak, že je nevýhodné být bez práce delší dobu.

Podporu vůbec nedostane člověk, který v posledních šesti měsících opustil bezdůvodně několikrát za sebou vhodné pracovní místo.

Kdo má tedy na podporu nárok? Abyste získali sociální podporu v nezaměstnanosti, musíte splnit několik podmínek: v posledních třech letech musíte vykonávat alespoň dvanáct měsíců zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost (platí tedy i pro osoby samostatně výdělečně činné), o podporu musíte požádat příslušný úřad práce, kde jste vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání, a když je vám podpora přiznána, nesmíte být poživatelem starobního nebo plného invalidního důchodu.

Kolik tedy během nezaměstnanosti dostaneme peněz? Po dobu prvních dvou měsíců bude poskytována podpora ve výši 65 procent (v roce 2008 to bylo 50) průměrného čistého výdělku dosaženého v posledním zaměstnání. Pokud uchazeč o zaměstnání naposledy vykonával činnost jako OSVČ, podpora se počítá z posledního vyměřovacího základu přepočteného na jeden kalendářní měsíc. Po dobu dalších dvou měsíců to bude padesát procent a ve zbytku doby pětačtyřicet.

Nejvyšší podpora ovšem může být vyplacena ve výši 13 307 Kč (v roce 2008 to bylo 12 250). Zákon zohledňuje lidi ve věku nad 50 let. Lidé mezi 50-55 lety mohou pobírat podporu celých 8 měsíců a lidé na 55 let 11 měsíců.

Jeden praktický příklad - pětatřicetiletý Jiří přijde o zaměstnání, ve kterém měl 18 tisíc hrubého, to je asi 14 529 korun čistého měsíčně. Přihlásí se na úřad práce. První dva měsíce dostane 9444 korun, další dva 7265 korun a poslední měsíc, kdy má nárok na podporu, obdrží 6539 korun. Pak už nedostane nic. Tento systém by ho měl motivovat k aktivnímu přístupu při hledání nové práce.

Z mateřské se stává výhodný byznys, příspěvky jsou vysoké Pojďme rodit. V nadsázce se dá říct, že to začíná být nejvýhodnější činnost v České republice.

Když maminka porodí, dostane 13 000 korun, což je příjemný rozjezd. Od 1. ledna 2009 se navíc zvýšila i peněžitá pomoc v mateřství. V roce 2008 maximální výše peněžité podpory činila 14 370 korun měsíčně, ale v letošním roce je to téměř dvakrát tolik, 28 890 korun.

To znamená, že maminka, která pracovala jako manažerka a měla plat čtyřicet tisíc hrubého, má právo v tomto roce na mateřskou ve výši 22 350 korun, zatímco v roce 2008 by její mateřská činila pouze 14 370 korun. Jiná žena, která měla příjem 10 tisíc hrubého měsíčně, by v roce 2008 dostala 6840 korun, ale tento rok dostane o 90 korun více, tedy 6930 korun.

Je jasné, že si hlavně polepší maminky „manažerky“, tedy ženy s vyššími příjmy, ale ani ostatní nepřijdou zkrátka. Z porodu se prostě stává příjemná finanční záležitost, tedy pokud nebereme v úvahu, kolik stojí například sunar.

Změny se budou týkat i mužů, kteří zůstanou s dítětem doma a uplatní nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Podle nového zákona je možné střídání maminky a tatínka v péči o dítě. Tatínek může vystřídat maminku nejdříve 6 týdnů po porodu a žena přestane dostávat mateřskou toho dne, kdy muž převezme dítě. Otec může uplatnit svůj nárok na peněžitou pomoc v mateřství a začít se plně věnovat přebalování, koupání a čtení pohádek na dobrou noc.

Autor: